Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Prorektor ds. Nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Tomasz Szczepański i Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz podpisali wczoraj porozumienie o współpracy naukowo-badawczej w zakresie zdrowia publicznego. Na mocy porozumienia pracownicy naukowi i studenci Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu SUM oraz urzędnicy będą współpracować w zakresie identyfikacji czynników ryzyka zdrowia oraz zmniejszenia zagrożeń środowiskowych dla poprawy stanu zdrowia bytomian. Miasto uzyska szerokie wsparcie edukacyjne w przygotowaniu dzieci i młodzieży do rozpoznawania zagrożeń i świadomego zarządzania ryzykiem zdrowotnym.

Choroby przewlekłe uwarunkowane środowiskowo stanowią obecnie jeden z istotniejszych problemów zdrowotnych, co stanowi finansowe obciążenie systemów opieki zdrowotnej. Dlatego ważna jest profilaktyka polegająca na wyeliminowaniu lub ograniczeniu czynników ryzyka. Ważną rolę w tych działaniach odgrywa odpowiednio wykształcona kadra specjalistów będąca wsparciem dla samorządów. W tym celu w 2016 r. w Wydziale Zdrowia Publicznego w Bytomiu SUM uruchomiono Zarządzanie Ryzykiem Zdrowotnym - pierwszy i jedyny taki kierunek w Polsce.

Warto zaznaczyć, że w Katedrze Zdrowia Środowiskowego WZP w Bytomiu SUM powstało już kilkanaście prac doktorskich, dotyczących identyfikacji środowiskowych zagrożeń zdrowia w woj. śląskim, w tym w Bytomiu. Teraz władze miasta Bytom postanowiły skorzystać z ogromnej wiedzy pracowników naukowych, do czego dążyła, wraz z Zespołem, zajmująca się tą tematyką od 45 lat dr hab. n. przyr. Ewa Marchwińska-Wyrwał, wieloletni kierownik Katedry. Wiedza pracowników naukowych dotycząca m.in. stanu zdrowia mieszkańców w połączeniu z konkretnymi danymi dotyczącymi środowiskowych czynników ryzyka jest nie do przecenienia.

Efektem współpracy mają być opracowania dotyczące stanu zdrowia bytomian, zarządzania ryzykiem zdrowotnym, zagrożeń środowiskowych w gminie. Miasto Bytom zyska także zaplecze eksperckie niezbędne przy aplikowaniu o środki na innowacyjne rozwiązania.


[Przesłano przez: Bożena Langner]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.