Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Operacja - UCK SUM

Konferencja, która odbyła się na początku czerwca, rozpoczęła się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach unikalnymi w skali kraju warsztatami. Na trzech salach operacyjnych zespoły chirurgów przeprowadziły resekcyjne operacje trzustki.

Na pierwszej sali zespół w składzie prof. dr hab. n. med. Andrzej Budzyński, prof. dr hab. n. med. Michał Pędziwiatr i dr n. med. Dorota Budzyńska wykonał pankreatoduodenektomię metodą laparoskopową. Na drugiej sali operacyjnej zespół w składzie prof. Marcus Büchler, dr hab. n. med. Sławomir Mrowiec, dr n. med. Jakub Ciosek, dr Piotr Czopek wykonał pankreatoduodenektomię klasycznie („na otwarto”), z kolei na trzeciej zespół w składzie dr Adam Lewiński, dr n. med. Daria Dranka – Bojarowska, dr n. med. Ewa Grudzińska wykonał obwodową resekcję trzustki metodą laparoskopową.
W sali seminaryjnej była prowadzona transmisja z sal operacyjnych, dzięki czemu chirurdzy z wiodących ośrodków w Polsce mogli nie tylko obserwować przebieg operacji, wysłuchać komentarzy operatorów, ale również zadawać pytania. Przebieg zabiegów operacyjnych komentowali dr hab. n. med. Marek Olakowski oraz dr n. med. Beata Jabłońska.

W drugim dniu konferencji, w części teoretycznej, zaproszeni prelegenci prezentowali wykłady nt. diagnostyki, leczenia raka i innych nowotworów trzustki, leczenia powikłań w chirurgii trzustki, zastosowania protokołu ERAS, a także aspektów genetycznych tego nowotworu.
W spotkaniu udział wzięli konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Jeziorski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej prof. dr hab. n. med. Dawid Murawa, wielu członków Zarządów Towarzystwa Chirurgów Polskich i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej oraz liczni kierownicy klinik zajmujących się leczeniem nowotworów trzustki.

Konferencja została zorganizowana przez zespół Katedry i Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM pod przewodnictwem dr. hab. n. med. Sławomira Mrowca. Jej dobrą organizację i wysoki poziom merytoryczny docenił konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej, prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Jeziorski.

[Przesłano przez: Bożena Langner]

[Zdjęcie: UCK SUM]