Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

logo Norway Grants logo Narodowe Centrum Nauki

 

POLS


Poszukiwanie nowych opcji terapeutycznych w leczeniu dziedzicznych chorób siatkówki w oparciu o analizę interakcji białek
Searching for new therapeutic options in the treatment of hereditary retinal diseases based on the analysis of protein interactions

 

KIEROWNIK PROJEKTU: dr Xiaonan Liu

Projektodawca dokonujący zgłoszenia projektu, koordynator projektu: dr hab. n. med. Adrian Smędowski

Projekt badawczy realizowany przez naukowca przyjeżdzającego z zagranicy w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowanego 2014-2021 w Katedrze i Zakładzie Fizjologii Wydział Nauk Medycznych w Katowicach.

Projekt ProteoRetina ma w zamyśle umożliwić identyfikację zaburzonych interakcji między białkami fotoreceptorów siatkówki, co pomoże w zrozumieniu złożonych mechanizmów związanych z dystrofiami siatkówki. Po rozpoznaniu, które interakcje są zmienione, mamy nadzieję zaproponować ukierunkowane leczenie przyczynowe, które naprawi sieć białek i zniweluje objawy choroby. Naszą hipotezę stanowi teoria, że chociaż w patogenezie dystrofii siatkówki znaczenie mają różne geny, mogą one mieć wspólne interakcje z białkami, które stałyby się jednym z celów leczenia tych różnorodnych chorób.

Dystrofie siatkówki to heterogeniczna grupa dziedzicznych chorób, które prowadzą do postępującej, ciężkiej i nieodwracalnej utraty wzroku poprzez zmianę anatomii i / lub funkcji siatkówki. Obecnie nie ma leczenia przyczynowego, ale prowadzone są badania w celu znalezienia nowych terapii z wykorzystaniem terapii genowych i komórkowych. W realizowanym projekcie zostaną zastosowane najbardziej zaawansowane metody z zakresu proteomiki i eksperymentalnej okulistyki oraz wiodący naukowcy z obu dyscyplin.


NR PROJEKTU: 2020/37/K/NZ4/02761


KWOTA DOFINANSOWANIA
Środki finansowe pochodzą z następujących źródeł:

  1. 85% z budżetu środków europejskich (Norweskiego Mechanizmu Finansowanego na lata 2014-2021), co stanowi 746 406,25 zł, oraz
  2. 15% kwoty współfinansowanie ze środków dotacji celowej, co stanowi 131 718,75 zł.


Czas realizacji projektu
01.10.2021 – 30.19.2023

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.