Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

28 czerwiec 2022

SONATA BIS

logo Narodowe Centrum Badań i Rozwoju logo Infostrateg

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju planuje nabór do czwartego konkursu w ramach Programu strategicznego INFOSTRATEG, którego celem jest wspieranie rozwoju polskiego potencjału sztucznej inteligencji (SI) poprzez opracowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i blockchain, mających bezpośrednie zastosowanie w praktyce.

Czwarty konkurs ma na celu wybór wykonawców w ramach czterech tematów z zakresu tematycznego programu:

Temat 1. Inteligentny system przetwarzania mowy dla lekarzy;
Temat 5. Inteligentna maszyna do zbierania jabłek;
Temat 7. Inteligentny dyspozytor korespondencji;
Temat 8. Asystent petenta w instytucjach użyteczności publicznej (konkursem objęte są kontakty z Urzędem Gminy, Urzędem Stanu Cywilnego oraz Urzędem Skarbowym).

Całkowity budżet konkursu to 190 mln zł (podzielony na wskazane tematy: Temat 1 – 30 mln zł;
Temat 5 – 100 mln zł; Temat 7 – 30 mln zł; Temat 8 – 30 mln zł). Dofinansowanie można przeznaczyć na realizację badań przemysłowych, prac rozwojowych oraz prac przedwdrożeniowych. Projekt musi obejmować realizację eksperymentalnych prac rozwojowych i prac przedwdrożeniowych (realizacja badań podstawowych lub badań przemysłowych nie jest obligatoryjna do uzyskania dofinansowania). Projekt musi być realizowany w podziale na 3 fazy obejmujące:

• Faza I: zadania o charakterze badań podstawowych lub badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych;
  • Faza II: zadania o charakterze badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych;
  • Faza III: zadania o charakterze badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych lub prac przedwdrożeniowych.

Do konkursu mogą przystąpić: jednostki naukowe – samodzielnie realizujące projekt i wdrażające wyniki projektu albo przedsiębiorstwa – samodzielnie realizujące projekt i wdrażające wyniki projektu albo konsorcja – składające się z maksimum 3 podmiotów: samych jednostek naukowych; samych przedsiębiorstw; przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Liderem konsorcjum jest podmiot realizujący wdrożenie wyników projektu.

Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie LSI. Nabór wniosków będzie trwał od 27 maja do 18 sierpnia 2022 r. (do godziny 16:00). Link do systemu będzie aktywny od 27 maja 2022 r.

Szczegółowe informacje na temat konkursu INFOSTRATEG IV znajdują się na stronie internetowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: https://www.gov.pl/web/ncbr/iv-konkurs-infostrateg-na-projekty-tematyczne