Silesian Researchers with us
Śląska Noc Naukowców 2011
Czas realizacji projektu 1.05.2011 – 31.10.2011
Nazwa programu międzynarodowego, w ramach którego projekt został zrealizowany 7. Program Ramowy UE
Informacje o projekcie
Noc Naukowców jest projektem powstałym z inicjatywy Komisji Europejskiej i organizowanym corocznie od 2005 r. Celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi do nieustannego poszerzania wiedzy i pokazanie, że praca badacza jest pasjonującym zajęciem, które może uprawiać każdy. Od kilku lat największe uczelnie w naszym regionie organizują wspólnie Śląską Noc Naukowców, cieszącą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Śląska Noc Naukowców 2011 odbyła się 23 września. Uczelnie biorące udział w projekcie, przygotowały wiele rozmaitych atrakcji dla mieszkańców śląskich miast.
Wydział Opieki Zdrowotnej przeprowadził dwa happeningi pt. „Czy wiesz co jesz?” oraz „Ścieżka zdrowia” – sprawdź stan swojego organizmu. Wydział Farmaceutyczny w Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej zorganizował wykład multimedialny pt. „Elektroniczny papieros – bezpieczny substytut czy nowe zagrożenie” oraz warsztaty laboratoryjne „Eliksiry młodości w kosmetykach przyszłości”.
„Ścieżka zdrowia - sprawdź stan swojego organizmu”
Przy specjalnie przygotowanych stanowiskach pomiarowych uczestnicy happeningu mogli sprawdzić podstawowe parametry określające stan zdrowia człowieka. Na starcie odwiedzający otrzymywał kartę zdrowia, w której na poszczególnych stanowiskach dokonywane były zapisy wykonanych pomiarów i badań diagnostycznych. Można było zmierzyć temperaturę ciała, masę ciała, wzrost, obwód ciała (obwód pasa i bioder) a także tkankę tłuszczową. W kolejnych punktach mierzono poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi, dokonywano pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, badano wzrok i postawę ciała. Dużym zainteresowaniem kobiet cieszyły się stanowiska u położnych, gdzie każda kobieta miała możliwość poznania swojego cyklu miesiączkowego, różnych form antykoncepcji, mogła zmierzyć miednicę kostną. Kobiety mogły ponadto uzyskać szereg cennych porad w zakresie opieki nad niemowlętami, jak również sposób samobadania piersi. Na każdym stanowisku można było uzyskać interpretację wyników pomiarów i badań przez lekarza i pielęgniarkę oraz wskazówki dotyczące dalszej drogi zdrowotnej i zdrowego trybu życia. Dla dzieci przygotowano ponadto specjalny kącik do zabawy oraz wręczano im kolorowe balony. Zainteresowanie happeningiem było ogromne.
„Czy wiesz co jesz?”
W ramach projektu utworzono "trzy stoły biesiadne": tradycyjne z kuchnią śląską, ze zdrową żywnością oraz specjalny stół ze zdrową żywnością dla dzieci. Dzieci mogły samodzielnie przygotować proste potrawy - zabawne kanapki, zielone sałatki itp. Goście mieli możliwość wyboru i degustacji produktów z kuchni tradycyjnej, a ekspert dokonywał oceny wartości energetycznej i odżywczej wybranych potraw i zachęcał do napełnienia talerza produktami i potrawami z drugiego stołu ("zdrowego"). Ponadto uczestnicy otrzymali ciekawe przepisy kulinarne i wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania i zasad stosowania leczenia dietetycznego w różnych jednostkach chorobowych.
Prezentacja multimedialna „Elektroniczny papieros - bezpieczny substytut, czy nowe zagrożenie?” połączona z transmisją eksperymentu prowadzonego w laboratorium Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej.
Uczestnicy prezentacji mogli prześledzić na wykładzie toksyczne działanie dymu tytoniowego a następnie poprzez transmisję z laboratorium przekonać się naocznie w jakim stopniu po wypaleniu jednego papierosa konwencjonalnego (wypalanego w automatycznym symulatorze palenia ‘Palaczbot”) zanieczyszczone są smołą węglową płuca palacza. Transmisję z laboratorium oraz przebieg całego doświadczenia koordynował dr hab. Jan Czogała z pomocą studenta Leona Kośmidra. Podobne doświadczenie (dla porównania jego toksyczności) przeprowadzono dla papierosa elektronicznego. Prezentowano również film zrealizowany przez autorów projektu przedstawiający analizę toksycznych składników dymu tytoniowego z zastosowaniem zaawansowanych metod chromatograficznych. Podczas wykładu pokazano, jak w prosty sposób można potwierdzić czy ktoś pali papierosy konwencjonalne poprzez oznaczanie tlenku węgla w powietrzu wydychanym. Następnie zmierzono tlenek węgla u kilku słuchaczy, zarówno palaczy, jak i niepalących. Po wykładzie wszyscy uczestnicy mogli sprawdzić stężenie tlenku węgla w wydychanym przez nich powietrzu, jak również wziąć udział w badaniach spirometrycznych. Oznaczenia te prowadzone były przez dr Wioletę Zielińską-Danch oraz dr Izabelę Szołtysek-Bołdys i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy odwiedzali też laboratorium, aby obejrzeć działające urządzenie do wypalania papierosa „Palaczbota” oraz chromatograf gazowy, który prezentowany był na filmie podczas wykładu. Całość przebiegła w miłej atmosferze i wzbudziła duże zainteresowanie uczestników projektu.
Warsztaty pt. „Eliksiry młodości w kosmetykach przyszłości”
Każdy z uczestników miał możliwość skorzystania z zajęć w ramach 5 sekcji. Podczas trwania warsztatów można było poddać się profesjonalnej diagnostyce kosmetologicznej skóry, w czasie której uczestnicy mogli zapoznać się z najnowszymi trendami w kosmetologii, ponadto można było skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych, dobranych indywidualnie dla potrzeb skóry. Równocześnie Uczestnicy mogli wysłuchać wykładu na temat olejków eterycznych i mieli możliwość uczestniczenia w konkursie rozpoznawania zapachów olejków eterycznych. Ponadto każdy z uczestników miał możliwość samodzielnego przygotowania preparatu kosmetycznego –„ eliksiru młodości” z surowców kosmetycznych czy to naturalnych czy roślinnych czy wreszcie tworzonych biotechnologicznie (np. kwas hialuronowy). Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i przebiegały w spokojniej, miłej atmosferze.
Koordynator projektu Prof. dr hab. inż. Jerzy Rutkowski, Politechnika Śląska
Realizatorzy projektu
- Politechnika Śląska
- Uniwersytet Śląski
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
- Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
Strona internetowa projektu www.nocnaukowcow.com.pl