Studia drugiego stopnia na kierunku zdrowie publiczne kierowane są do absolwentów studiów pierwszego stopnia. Absolwent kierunku zdrowie publiczne w trakcie studiów drugiego stopnia uzyskuje poszerzoną, interdyscyplinarną wiedzę z obszaru nauk społecznych i medycznych. Takie ukierunkowanie daje absolwentom niezbędne narzędzia do skutecznego uczestniczenia w rozwiązywaniu różnych problemów zdrowotnych. Szczególny nacisk kładziony jest na, w tym rozpoznawanie zależności oraz uwarunkowań zachodzących i wpływających na stan zdrowia ludzi i społeczności w powiązaniu z demograficznymi, ekonomicznymi, kulturowymi, epidemiologicznymi zmianami zachodzącymi w otaczającym Środowisku: tak, aby absolwent studiów mógł nimi sprawnie zarządzać. Student w trakcie studiów może wybrać jedną z następujących specjalności:
1. Bezpieczeństwo i higiena pracy
Środowisko pracy jest miejscem, w którym potrzebny jest specjalista zdrowia publicznego. Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Z Kodeksu pracy wynika także konieczność utworzenia w zakładach pracy służby BHP. Nadzór nad warunkami pracy, dokumentowanie ryzyka zawodowego, analiza chorób zawodowych i wypadków przy pracy oraz zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy wymaga zatrudnienia specjalistów, którzy ukończyli studia w zakresie „Bezpieczeństwo i higiena pracy". Specjalność „Bezpieczeństwo i higiena pracy" na studiach pierwszego stopnia daje pełne kwalifikacje i formalne podstawy do zatrudnienia w służbie BHP, w charakterze inspektorów i specjalistów ds. BHP (Dz.U. 2004 nr 246 poz. 2468). Zdobyte kwalifikacje umożliwiają zatrudnienie absolwenta nie tylko w ramach służby BHP ale także w jednostkach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, jednostkach administracji publicznej oraz firmach konsultingowych w dziedzinie BHP. Studia nadają pracodawcom zatrudniającym do 20 osób uprawnienia do pełnienia roli inspektora BHP w swoim przedsiębiorstwie oraz dają możliwość prowadzenia własnej działalności świadczącej usługi związane z bhp.
Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Z Kodeksu pracy wynika także obowiązek utworzenia w zakładach pracy służby BHP. Nadzór nad warunkami pracy, dokumentowanie ryzyka zawodowego, analiza chorób zawodowych i wypadków przy pracy oraz zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy wymaga zatrudnienia specjalistów, którzy ukończyli studia w zakresie „Bezpieczeństwo i higiena pracy". Specjalność „Bezpieczeństwo i higiena pracy" na studiach drugiego stopnia daje pełne kwalifikacje i formalne podstawy do zatrudnienia w służbie BHP, w charakterze inspektorów i specjalistów ds. BHP niezależnie od ukończonych studiów licencjackich (Dz.U. 2004 nr 246 poz. 2468). Zdobyte kwalifikacje umożliwiają zatrudnienie absolwenta nie tylko w ramach służby BHP ale także w jednostkach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, jednostkach administracji publicznej, w certyfikowanych laboratoriach badawczych oraz firmach konsultingowych w dziedzinie BHP. Studia drugiego stopnia nadają także pracodawcom zatrudniającym do 20 osób uprawnienia do pełnienia roli inspektora BHP w swoim przedsiębiorstwie, bez względu na numer PKD działalności. Rozszerzony program studiów zapewnia także bardzo dobre przygotowanie do prowadzenia własnej działalności świadczącej usługi związane z bhp.
2. Menedżer ochrony zdrowia
Specjalność menedżer w ochronie zdrowia odpowiada na potrzebę zwiększenia efektywności funkcjonowania podmiotów leczniczych oraz organizacji opieki zdrowotnej. W trakcie studiów przekazywane są wiedza i umiejętności w zakresie: organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia, nowoczesnych technologii i innowacji w systemach opieki zdrowotnej, prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania personelem medycznym, które są niezbędne do podejmowania ważnych decyzji oraz przestrzegania zasad i standardów podmiotów leczniczych. Zdobyte kwalifikacje umożliwią zatrudnienie absolwenta na różnych stanowiskach w podmiotach leczniczych, jak również w państwowej oraz samorządowej administracji publicznej (Narodowy Fundusz Zdrowia, urzędy marszałkowskie, urzędy miejskie). Ponadto menedżerowie opieki zdrowotnej mogą znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach farmaceutycznych, firmach informatycznych zajmujących się e-zdrowiem oraz zakładach ubezpieczeniowych.
3. Koordynator w opiece onkologicznej
Studia drugiego stopnia o specjalności Koordynator w opiece onkologicznej w ramach kierunku Zdrowie Publiczne mają za zadanie przygotować wysokiej klasy specjalistów, których zadaniem będzie organizowanie i koordynowanie procesu diagnostyczno-leczniczego chorych na chorobę nowotworową. Studenci niniejszej specjalności nabędą umiejętności praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy na stanowiskach koordynatora w opiece onkologicznej w jednostkach służby zdrowia, które prowadzą diagnostykę i leczenie chorych onkologicznych, ale również w Narodowym Funduszu Zdrowia. Będą, poza tym zajmować się dokumentacją dotyczącą tych chorych jak sprawozdawczość do Krajowego Rejestru Nowotworowego czy wypełnianiem kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DILO). Poza tym będą organizować i koordynować zebrania konsylium lekarskiego podejmującego decyzje dotyczące dalszego postępowania z chorymi. Celem specjalności Koordynator w opiece onkologicznej jest również przygotowanie studentów do pełnienia przyszłych ról zawodowych. Cel ten zostanie osiągnięty dzięki praktycznej nauce dotyczącej zagadnień onkologicznych.
Studenci tej specjalności w toku studiów zdobędą szeroką wiedzę i umiejętności, które będą mogli w przyszłości wykorzystać w pełnieniu obowiązków zawodowych, takich jak:
- Praca na stanowisku Koordynatora w opiece onkologicznej w jednostkach opieki zdrowotnej zajmujących się diagnostyką i leczeniem onkologicznym i hematologicznym, w tym transplantologicznych.
- Praca w Narodowym Funduszu Zdrowia w działach zajmujących się rozliczaniem usług w zakresie onkologii, w tym chemioterapii, radioterapii, programów lekowych, transplantologii.
- Praca w jednostkach administracji publicznej zajmujących się organizowaniem i koordynowaniem programów wczesnej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.
- Zdobyta wiedza będzie także służyć rozwijaniu samodzielności w zakresie przedmiotu specjalizacji.
W ramach specjalności realizowane będą następujące przedmioty kierunkowe:
- Patofizjologia
- Propedeutyka Chorób Nowotworowych
- Diagnostyka laboratoryjna i obrazowa w onkologii
- Podstawy leczenia onkologicznego
- Epidemiologia nowotworów
- Podstawy żywienia w onkologii
- Podstawy psychoonkologii z elementami bioetyki
Zajęcia prowadzone będą w formie wykładów, ćwiczeń i seminariów przez specjalistów z danej dziedziny. Zajęcia praktyczne będą mogły być prowadzone w jednostkach opieki zdrowotnej zajmujących się diagnostyką i leczeniem onkologicznym.
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów tej specjalności zdobywając wiedzę z zakresu koordynowania opieki onkologicznej, nabędzie umiejętności samodzielnej koordynacji działań diagnostów i lekarzy onkologów i hematologów, wspomagając i uzupełniając ich codzienną pracę. Podstawową umiejętnością będzie praca z chorymi na choroby onkologiczne i ich rodzinami, wskazując im dalsze kroki w procesie diagnostyczno-leczniczym, ale poza tym tworząc dokumentację służącą epidemiologii nowotworów oraz sprawozdawczości usług medycznych w jednostkach opieki medycznej. Absolwent będzie potrafił również organizować akcje profilaktyki i promocji zdrowia w zakresie wczesnego wykrywania choroby nowotworowej. Będzie on poza tym miał właściwe kompetencje dla współpracy z ośrodkami onkologicznymi w zakresie kontraktowania i sprawozdawczości usług medycznych.
Zatrudnienie
Uzyskana wiedza i zdobyte umiejętności przez absolwentów pozwolą na ich zatrudnienie w następujących jednostkach:
- Administracja onkologicznych i hematologicznych jednostek opieki medycznej.
- Narodowy Fundusz Zdrowia
- Jednostki administracji państwowej wszystkich szczebli
- Ośrodki badań klinicznych
Ponadto absolwenci tej specjalności będą mogli znaleźć pracę we wszystkich jednostkach, które zorientowane są na zagadnienia związane z chorobami nowotworowymi. Zdobyte kompetencje będą coraz powszechniej wykorzystywane wobec rosnącej liczby chorych na choroby nowotworowe, jak również wiążąca się z tym potrzeba intensyfikacji wczesnej diagnostyki onkologicznej.
4. Zdrowie środowiskowe i profilaktyka chorób środowiskowozależnych
Specjalność Zdrowie Środowiskowe i Profilaktyka Chorób Środowiskowozależnych stanowi odpowiedź na konieczność kształcenia przyszłych specjalistów posiadających wiedzę i kompetencje w zakresie środowiskowych zagrożeń zdrowia XXI wieku, rozpoznanych i zdefiniowanych przez naukę czynników ryzyka zdrowia występujących w środowisku bytowania człowieka oraz związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy narażeniem na negatywne czynniki środowiskowe, a stanem zdrowia populacji. W ramach specjalności przekazywane są wiedza i umiejętności niezbędne do wdrażania zapisów jednego z najważniejszych dokumentów w obszarze zdrowia publicznego - Narodowego Programu Zdrowia, którego założeniem jest realizacja działań ukierunkowanych na skuteczne zapobieganie chorobom i podnoszenie potencjału zdrowia obywateli, oraz w którym jeden z celów operacyjnych dotyczy „Zdrowia środowiskowego i chorób zakaźnych".
Zdobyte kwalifikacje umożliwiają zatrudnienie Absolwenta w jednostkach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, jednostkach administracji publicznej ds. zdrowia publicznego, jednostkach Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska, instytutach naukowo-badawczych. Ponadto uzyskaną wiedzę i umiejętności absolwenci mogą wykorzystać w każdej instytucji, której celem jest zbieranie, analiza i interpretacja danych medycznych i środowiskowych.
Informacje dla kandydatów:
Studia stacjonarne - https://kandydat.sum.edu.pl/index.php?r=artykul/view&id=375
Studia niestacjonarne - https://kandydat.sum.edu.pl/index.php?r=artykul/view&id=388