Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
IMG 0962

Uniwersytet Trzeciego Wieku 
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach rozpoczął swoją działalność w październiku 2012 roku. Z uwagi na fakt, że wydłuża się czas trwania życia, to rośnie odsetek ludzi w wieku starszym. Dlatego kluczowym zagadnieniem stają się działania zmierzające do zapewnienia pomyślnego starzenia oraz podtrzymywania możliwie dobrego poziomu jakości życia. Tak więc, głównym celem jaki towarzyszy działalności naszego UTW jest poszerzanie wiedzy Słuchaczy w zakresie opieki medycznej i farmaceutycznej oraz promowanie zdrowego stylu życia i postaw prozdrowotnych, co przyczyni się do poprawienia jakość życia ludzi, którzy zakończyli aktywność zawodową. Realizacja tego celu jest możliwa, gdyż wykłady i zajęcia ze Słuchaczami prowadzą wybitni specjaliści  w dziedzinie farmacji i medycyny.

Słuchaczem naszego UTW może zostać każdy, kto ukończył 50 lat i przestał być aktywny zawodowo. W naszych szeregach jest już ponad 200 Słuchaczy, a każdego roku podczas uroczystej Inauguracji roku akademickiego UTW, nowo przybyli otrzymują legitymacje. Zajęcia  odbywają się głównie w formie wykładów, dedykowanych jednemu zagadnieniu, raz lub  dwa razy w miesiącu. Miejscem spotkań jest aula mieszcząca się w budynku Wydziału Farmaceutycznego z Odziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu przy ul. Jedności 8.

Ale wykłady to nie wszystko. W ramach UTW prowadzone są również zajęcia dodatkowe takie jak: nauka języka angielskiego, kurs informatyczny, artystyczne formy aktywność seniorów. Na szczególne podkreślenie zasługuje możliwość uczestnictwa w zajęciach prowadzonych przez specjalistów z WFzOML takich jak: kurs podologii - czyli pielęgnacja stóp, zajęcia dotyczące pielęgnacji cery dojrzałej czy ABC ziołolecznictwa. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się zajęcia ruchowe specjalnie przygotowane dla osób 50+.

Każdego roku w styczniu organizowane jest spotkanie Noworoczne któremu towarzyszy koncert kolęd wykonywany przez zaproszone zespoły muzyczne lub chóry, a po występie Słuchacze poznają się lepiej w trakcie poczęstunku.

Nasi Słuchacze organizują wspólne wycieczki do okolicznych miejsc w województwie naszym oraz małopolskim. Każdego roku dwu lub trzykrotnie spotykają się w swoim ulubionym miejscu w Kiełkowicach na pieczonkach, ostatkach czy zabawie karnawałowej. Zdjęcia zrobione podczas wspólnych wycieczek i imprez pokazują, że poznali się lepiej i miło spędzają czas w swoim towarzystwie.

O tym jaki jest nasz UTW najlepiej mówi otrzymany w 2015 roku Certyfikat – „Miejsce Przyjazne Seniorom” jaki otrzymaliśmy w wyniku wygrania plebiscytu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Sosnowcu oraz Wydział Współpracy z Organizacjami pozarządowymi Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

 

 

 

image
 

Wydział Lekarski z OLD - Zabrze

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
image
 

Wydział Lekarski - Katowice

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
image
 

Wydział Farmaceutyczny

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
image
 

Wydział Nauk o Zdrowiu

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe
image
 

Wydział Zdrowia Publicznego

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

SUM © 2016-2019

 

 

 

logo sum bottom

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.