Opera Śląska zaprasza na 

WIECZÓR Z LECHEM MAJEWSKIM,
JÓZEFEM SKRZEKIEM
I ORKIESTRĄ OPERY ŚLĄSKIEJ

20 lat od prapremiery opery

20160323 image005POKÓJ SAREN – światowa odyseja opery stworzonej w Operze Śląskiej

14. 04. 2016 R. G. 19:00

LECH MAJEWSKI

Urodzony w Katowicach polski REŻYSER FILMOWY I TEATRALNY, PISARZ, POETA I MALARZ.

Członek Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej.

Studiował malarstwo w AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH oraz reżyserię na Wydziale Reżyserii PWSFTVIT W ŁODZI.

Reżyser filmów: RYCERZ, LOT ŚWIERKOWEJ GĘSI,  WIĘZIEŃ RIO,  EWANGELIA WEDŁUG HARRY’EGO, WOJACZEK, ANGELUS, OGRÓD ROZKOSZY ZIEMSKICH, SZKLANE USTA, MŁYN I KRZYŻ oraz ONIRICA- PSIE POLE.

Współproducent i autor scenariusza filmu BASQUIAT – TANIEC ZE ŚMIERCIĄ.

Reżyser polskiej prapremiery opery Krzysztofa Pendereckiego UBU KRÓL w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Reżyser oper: CARMEN (Teatr Wielki w Warszawie oraz Lithuania National Opera) oraz OPERY ZA TRZY GROSZE (Großen Haus Theater Heilbronn).

Wspólnie z Józefem Skrzekiem stworzył muzykę i libretto do autobiograficznej OPERY  POKÓJ SAREN. Prapremiera „Pokoju Saren” miała miejsce 31 marca w Operze Śląskiej w Bytomiu. Została także wydana podwójna płyta kompaktowa z muzyką z tej opery w wykonaniu Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Autor książki poświęconej Federico Felliniemu ASA NISI MASA – MAGIA W „8,5” FELLINIEGO i zbioru esejów OFICJALNE CENTRUM ŚWIATA o życiu w
Hollywood i Nowym Jorku.

POKÓJ SAREN

W 1996 roku Lech Majewski zadebiutował jako kompozytor, wspólnie z Józefem Skrzekiem stworzył muzykę i libretto do autobiograficznej opery „Pokój Saren”. Podstawą libretta tej opery były młodzieńcze wiersze Majewskiego z tomu „Mieszkanie”. Prapremiera „Pokoju Saren” miała miejsce 31 marca w Operze Śląskiej w Bytomiu. Została także wydana podwójna płyta kompaktowa z muzyką z tej opery w wykonaniu Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

„Pokój Saren” został wybrany przez Międzynarodowy Instytut Teatru do grona dwunastu najlepszych oper współczesnych i nagrodził ją w 1998 r. w Düsseldorfie. Opera ta nagrodzona została również Złotą Maską. Powstał film pod tym samym tytułem, który zaprezentowano m.in. w nowojorskim Museum of Modern Art, Galerie Nationale du Jeu de Paume w Paryżu, Museum of Fine Arts w Buenos Aires oraz na weneckim Biennale.

Bilety dla Państwa na hasło UTW w cenie 10 ZŁ.

Serdecznie zapraszamy!

Rezerwacje: tel. 32/39 66 815. 39 66 877, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.