Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach pierwszą uczelnią w Polsce z akredytacją APHEA dla kierunku studiów zdrowie publiczne
Sukcesem zakończył się proces uzyskiwania akredytacji zagranicznej APHEA dla kierunku studiów zdrowie publiczne, prowadzonego przez Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest to pierwsza w Polsce taka akredytacja dla tego kierunku studiów przyznana przez Agency for Public Health Education Accreditation (APHEA) - europejską instytucję udzielającą międzynarodowej akredytacji ośrodkom akademickim, które prowadzą studia na kierunku zdrowie publiczne.
To oznacza, że osoby podejmujące kształcenie na zdrowiu publicznym w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach mają gwarancję, że zarówno program nauczania, jak i jego realizacja spełniają najwyższe międzynarodowe standardy kształcenia, a dyplom ukończenia studiów jest tak samo prestiżowy jak innych najlepszych uczelni na świecie kształcących w tym zakresie.
Akredytacja APHEA została przyznana na okres sześciu lat z możliwością przedłużenia.
Procedura uzyskiwania akredytacji APHEA została zrealizowana w ramach umowy zawartej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (projekt pozakonkursowy o charakterze koncepcyjnym pt. Akredytacje zagraniczne w ramach działania określonego we wniosku o dofinansowanie projektu nr POWR.03.03.00-00-P004/16).
Z niekłamaną satysfakcją i dumą informujemy, że Wydział Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach został przyjęty w szeregi Stowarzyszenia Szkół Zdrowia Publicznego Regionu Europejskiego (ASPHER – Association of Schools of Public Health in the European Region).
ASPHER jest prestiżową organizacją zrzeszającą najlepsze w Europie jednostki realizujące kształcenie w dziedzinie zdrowia publicznego. Głównym celem Stowarzyszenia jest dążenie do wzmocnienia roli zdrowia publicznego w krajach Europy poprzez doskonalenie i wypracowywanie jednolitych standardów kształcenia specjalistów w tej dziedzinie – zarówno na potrzeby praktyki, jak i badań naukowych. Organizacja założona została w 1966 roku, obecnie zrzesza ponad 100 członków instytucjonalnych z obszaru Regionu Europejskiego WHO. Jest reprezentowana w 42 krajach europejskich, poprzez instytucje zatrudniające ponad 5000 naukowców i ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego. Uczestniczy także w sieci kooperacji z podobnymi stowarzyszeniami w innych regionach świata, a także z innymi instytucjami z obszaru zdrowia publicznego, współpracując ściśle m.in. ze Światową Organizacją Zdrowia i Europejskim Towarzystwem Zdrowia Publicznego.
Dla pracowników Wydziału przystąpienie do ASPHER oznacza ogromne pole możliwości nawiązywania kontaktów naukowych z jednostkami badawczymi z innych państw i zaangażowanie w nowe projekty. Dla studentów Wydziału Zdrowia Publicznego oznacza przede wszystkim gwarancję najwyższych standardów kształcenia i dostęp do programu nauczania zgodnego z najnowszymi europejskimi trendami. Oprócz tego studenci zyskują możliwość uczestniczenia w licznych przedsięwzięciach organizowanych przez ASPHER i jego partnerów, włączając w to konferencje naukowe, szkoły letnie i możliwość publikacji swoich prac w periodykach naukowych o międzynarodowym zasięgu.
Studia I i II stopnia na kierunku zarządzanie ryzykiem zdrowotnym SUM z certyfikatami „Studia z przyszłością"
Studia I i II stopnia na kierunku zarządzanie ryzykiem zdrowotnym prowadzone w Wydziale Zdrowia Publicznego w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach po raz kolejny otrzymały certyfikat akredytacyjny „Studia z przyszłością" przyznawany przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
Certyfikatami „Studia z Przyszłością" wyróżniane są najbardziej innowacyjne, nowoczesne i wartościowe kierunki, programy studiów na polskich uczelniach. Fundacja przyznaje je kierunkom i specjalnościom, które odpowiadają na potrzeby rynku pracy i spełniają oczekiwania otoczenia społeczno-gospodarczego. Uczestników Konkursu ocenia jury, złożone z naukowców, przedstawicieli Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i reprezentantów środowisk gospodarczych.
- Akredytując kierunki studiów w naszym programie, oceniamy między innymi czy program kształcenia jest dostosowany do wyzwań rynku pracy, przewiduje oryginalne treści i efekty uczenia się, a jego realizacja odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych metod dydaktycznych – tłumaczy Halina Przeniosło z Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
Kierunek zarządzanie ryzykiem zdrowotnym studia II stopnia otrzymał również wyróżnienie nadzwyczajne „Laur Innowacji".
Dodatkowe linki:
Polskie Centrum Akredytacji 17 czerwca 2019 r. przyznało Laboratorium Analitycznemu Katedry Zdrowia Środowiskowego Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Certyfikat Akredytacji.
Akredytowana działalność dotyczy badań chemicznych gleby oraz żywności (warzywa oraz ich przetwory, ryby i przetwory rybne, owoce morza i ich przetwory).
Certyfikat Akredytacyjny jest ważny do 16 czerwca 2023 r.