Dnia 12 grudnia 2018 r. na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, odbyło się oficjalne otwarcie Muzeum Medycyny i Farmacji.

Inicjatorką i pomysłodawczynią tego ogromnego przedsięwzięcia jest Pani prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk – Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej  w Sosnowcu.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: JM Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki, Prezydent Miasta Sosnowiec Arkadiusz Chęciński oraz Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk.

W Uroczystości otwarcia Muzeum wzięło udział wielu znamienitych gości, m.in.: Władze miasta Sosnowiec, Rektorzy Uczelni Śląskich, Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Dziekani i Prodziekani Wydziałów SUM w Katowicach, Dyrektorzy i Wicedyrektorzy Szpitali Klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz szpitali, w których znajdują się jednostki Uczelni, Kierownicy Jednostek Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, Władze Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu, Władze Wyższej Szkoły Humanitas  w Sosnowcu, Prezes Izby Przemysłowo Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Prezes Śląskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, Prezes Polska Press.

Muzeum Medycyny i Farmacji w swoich zasobach gromadzi ogromną liczbę znakomitych, zabytkowych eksponatów, a wśród nich: aparat płucoserce, pierwszą polską endoprotezę stawu biodrowego, stół operacyjny. Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jako jedyne w Polsce posiada dwie ekspozycje sal operacyjnych: pierwsza w rzeczywisty sposób odwzorowuje blok operacyjny z XX w. – w trakcie trwania zabiegu, natomiast druga sala operacyjna przedstawia zwiedzającym, jak wyglądały operacje w odległych czasach (XVIII w.), kiedy to narzędziem chirurgicznym była zwykła piła. Na potrzeby Muzeum sprowadzono również zioła z ekologicznych toskańskich upraw we Włoszech, dzięki którym powstała jedyna w swoim rodzaju zielarnia.

Eksponaty znajdujące się w Muzeum zostały ofiarowane przez Darczyńców i gromadzone były przez kilkanaście lat.

[Przesłano przez: Aneta Roślicka]

SUM © 2016-2019