Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Logo SUM

Sz. P. Dziekan
Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
dr. hab. n. med. Robert Wojtyczka

Szanowny Panie Dziekanie,

W dniu 10 października 2021 roku, w okolicach rzeki Rawy na terenie Katowic, między godziną 9:00 a 20:00, odbywała się plenerowa część 5. Śląskiego Festiwalu Nauki. Odwiedzający mogli zobaczyć wiele niezwykłych stanowisk pokazowych, w tym zorganizowane przez pracowników Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej, wspieranych przez studentów Koła Naukowego, w ramach obszaru wiedzy "Nauki ściśle", pod nazwą "Między nami jest chemia". Wśród doświadczeń, jakie liczni zainteresowani mieli możliwość poznać, były m.in. "dżin w butelce", "kameleon" czy też "ogród chemiczny". Największe zainteresowanie dzieci wzbudziła "sztuczna krew", natomiast starsi goście byli szczególnie zaciekawieni eksperymentami z ciekłym azotem.

Promocja Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a zwłaszcza Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu była możliwa również dzięki wykładowi p.t. "Chinina - zastosowanie w przyszłości leku z przeszłości", jaki został wygłoszony na żywo o godzinie 11:40 w ramach obszaru wiedzy "Medycyna i zdrowie" przez asystenta Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej, na którego zawsze można liczyć, mgr Wojciecha Rogoża. Liczni słuchacze mogli zapoznać się nie tylko z właściwościami i najważniejszymi zastosowaniami chininy, ale również poznać jej przyszły potencjał jako ważnej substancji leczniczej oraz czynnika istotnego z naukowego punktu widzenia. Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej bierze również udział w części Festiwalu, odbywającej się on-line. Dnia 15 października o godzinie 12:15 wyemitowane zostanie nagranie wyżej wspomnianego wykładu (ŚFN Online - Telewizja festiwalowa; https://www.slaskifestiwalnauki.pl/chinina-zastosowanie-w-przyszlosci-leku-z-przeszlosci-0), co pozwoli na dotarcie do bardzo szerokiej grupy odbiorców.

Podpisano
dr hab.n.farm. Małgorzata Maciążek-Jurczyk