Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

26 lutego 2021 r. w Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbyła się konferencja prasowa z udziałem Laboratorium Genetycznego Gyncentrum i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w związku z potwierdzeniem przez naukowców z Laboratorium obecności pięciu różnych wariantów koronawirusa w województwie śląskim, w tym odmiany brytyjskiej. W Konferencji z ramienia Laboratorium Genetycznego Gyncentrum wzięła udział Pani mgr Emilia Morawiec - zastępca kierownika Laboratorium i koordynator projektu, natomiast Śląski Uniwersytet Medyczny reprezentowali Pan dr hab. n. med. Robert Wojtyczka – Dziekan Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu oraz Pan prof. dr hab. n. med. Tomasz J. Wąsik – Kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii WNF w Sosnowcu.

Przeprowadzone pilotażowe sekwencjonowanie genomu wirusa SARS-CoV-2 z 12 próbek ujawniło także występowanie w regionie niewykrytej do tej pory w Polsce odmiany oraz jednej dominującej u pacjentów wymagających hospitalizacji. Podczas konferencji prasowej poinformowano o współpracy naukowo-badawczej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach z Laboratorium Genetycznym Gyncentrum w sprawie oceny różnorodności występowania wariantów wirusa SARS-CoV 2 w populacji województwa śląskiego. Środki na badania pochodzą m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Naukowcy Gyncentrum wykryli też odmianę nienotowaną wcześniej w Polsce oznaczoną jako B.1.1.86, która według baz danych występuje głównie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Japonii oraz jedną spotykaną najczęściej w Rosji (B.1.1.317)*. Uwagę badaczy zwrócił też wariant B.1.258, który powiązany jest z Wielką Brytanią, Danią i Szwajcarią.

Pierwszy taki projekt w Polsce

Efektem badań prowadzonych we współpracy z klinicystami, może być ustalenie, czy dany wariant znacząco wpływa na przebieg COVID-19 oraz ustalenie algorytmu, pozwalającego leczyć pacjentów szybciej i bardziej wydajnie.

SUM © 2016-2021