Uniwersytet Trzeciego Wieku WNoZ - aktualności

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018

Hits: 1908
Determinanty

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach realizuje w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „WSPARCIE UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU” projekt pt. „Determinanty pomyślnego starzenia się seniorów aglomeracji śląskiej” przy udziale 6 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w tym czterech utworzonych wcześniej,  tj. Bytomskiego Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Tarnogórskiego Stowarzyszenia-Uniwersytet Trzeciego Wieku, Piekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu, i dwóch, które zgłosiły udział w projekcie jako nowo utworzone, tj. Lekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Diecezjalnym Instytucie Akcji Katolickiej Archidiecezji Katowickiej.

Celem projektu jest określenie determinantów pomyślnego starzenia się oraz przeprowadzenie działań prozdrowotnych obejmujących aktywność ruchową   i edukację nakierowaną na promocję i profilaktykę zdrowotną. Ponadto będzie przeprowadzona ocena sprawności psychomotorycznej uczestników UTW ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia tej sprawności w procesie pomyślnego starzenia. Uczestnikom UTW zostaną zaproponowane zalecenia dot. pomyślnego starzenia się.

W projekcie realizowane są zadania edukacyjne w postaci wykładów, tematycznie związanych z tytułem projektu, wygłaszanych przez doświadczonych pracowników naukowo-dydaktycznych, znawców przedmiotowej problematyki, specjalistów w zakresie geriatrii, psychologii, żywienia i fizjoterapii. W ramach paneli badawczych wykonywane są: badania lekarskie, badania sprawności psychomotorycznej, pomiary antropometryczne, próby czynnościowe oraz testy motoryczne, którymi objętych jest 216 uczestników UTW. Badania  przeprowadzane są przez lekarza specjalistę geriatrii, specjalistów fizjoterapii i psychologów -  zgodnie z założeniami projektu. Powtórzenie tych badań jest planowane we wrześniu b.r. po 12-tygodniowym okresie uprawiania codziennych ćwiczeń ruchowych w postaci nordic walking i ćwiczeń ogólnousprawniających przewidzianych w panelu praktycznym, którego realizacja przebiega pod nadzorem fizjoterapeutów.

W dniach 4, 11, 12, 13, 14 i 16 kwietnia 2018 r. odbyły się uroczyste inauguracje
w siedzibach  Uniwersytetów Trzeciego Wieku biorących udział w programie z udziałem Władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przedstawicieli samorządów lokalnych oraz uczestników UTW (zdjęcia w załączeniu).

W czwartek 7 czerwca 2018 w sali konferencyjnej Biura Promocji Bytomia odbyło się spotkanie Przewodniczących UTW biorących udział w projekcie z przedstawicielem MNiSW, na którym przedstawicielom poszczególnych UTW zostały wręczone listy gratulacyjne Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dotąd zostało wygłoszonych 38 z 42 zaplanowanych wykładów, a zajęcia praktyczne z nordic walking i ćwiczenia ogólnousprawniające cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników projektu.

W dniu 18 października br. planowana jest konferencja podsumowująca projekt „Determinanty pomyślnego starzenia się seniorów aglomeracji śląskiej”.

Szczegółowe informacje, dotyczące projektu dostępne są na stronach internetowych poszczególnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku (linki poniżej) lub w Sekcji Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego SUM –  tel. 32 208-35-07.

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku  - https://utw.bytom.pl/index.php/kontakt

Tarnogórskie Stowarzyszenie - Uniwersytet Trzeciego Wieku - http://www.utwtg.wzstg.pl/kontakt-z-nami

Piekarski Uniwersytet Trzeciego Wieku - http://famnetop.o11.pl/utwcms/

Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Raciborzu - http://www.sutw.raciborz.com.pl/