Plebiscyt

Absolwenci szkół wyższych z województwa śląskiego to często osoby znane i cenione w środowisku artystycznym, biznesowym, naukowym, sportowym, politycznym i prospołecznym. Czasem o ich dokonaniach i sukcesach mówi cała Polska a nawet świat. Takie właśnie zasłużone osoby chcą docenić organizatorzy Plebiscytu „Absolwent XXI wieku”.

O ten zaszczytny tytuł ubiegają się również absolwenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W kategorii sport Jarosław Botor i Artur Małek, którzy na co dzień zdobywają górskie szczyty. Z kolei w kategorii kultura o zwycięstwo walczy Natalia Bażowska, artystka i doktor psychiatrii.

Zwycięzców wyłonią internauci, którzy do 30 listopada mogą głosować na najciekawsze ich zdaniem sylwetki.

NATALIA BAŻOWSKA

Doktor psychiatrii i artystka w jednej osobie. O swojej fascynacji życiem, naturą, psychiką i ciałem człowieka opowiada, tworząc prace malarskie, rzeźby, instalacje, wideo i fotografie. Dziś zajmuje się wyłącznie sztuką, ale w głębokim nawiązaniu do medycyny. Już sam doktorat pod tytułem „Ocena emocji wywołanych przekazem wizualnym u osób cierpiących na depresję” był zapowiedzią połączenia dwóch dróg – artystycznej i medycznej – w jedną (…).

JAROSŁAW BOTOR

O jego odwadze mówił w tym roku cały świat. Kiedy trzeba było pomóc schodzącym ze szczytu Nanga Parbat, Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi, nie zastanawiał się długo. Wspólnie z Denisem Urubko, Adamem Bieleckim, Piotrem Tomalą przerwał jedną z największych ekspedycji wysokogórskich w historii Polski Zimową Narodową Wyprawę na K2 i podjął się kierowania akcją ratunkową, która przeszła do historii himalaizmu (…).

ARTUR MAŁEK

Mając 33 lata, wraz z Adamem Bieleckim, Maciejem Berbeką i Tomaszem Kowalskim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak w Karakorum. To wielkie osiągnięcie zostało poprzedzone wieloma innymi górskimi wyprawami, m.in. w Alpy, Andy, Himalaje oraz góry Afryki. Na przełomie 2017/2018 roku uczestniczył w Narodowej Zimowej Wyprawie na K2 (…).

Laureatów oficjalnie poznamy 10 grudnia.

[Przesłano przez: Bożena Langner]

SUM © 2016-2018