Konferencja odbędzie się 25-26 kwietnia 2018 roku, w Katowicach-Ligocie, ul. Medyków 18.

International Medical Congress of Silesia, w skrócie „SIMC” to międzynarodowa konferencja organizowana przez Studenckie Towarzystwo Naukowe oraz Samorząd Doktorantów, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W 2018 roku odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia, na terenie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach- Ligocie (kompleks budynków SUM przy ul. Medyków).

Konferencja ta ma już wieloletnią tradycję i na stałe wpisała się jako jedno z najważniejszych wydarzeń roku akademickiego SUM. Co roku Śląski Uniwersytet Medyczny odwiedza ponad 1700 uczestników reprezentujących studentów i młodych lekarzy.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. W ramach wydarzenia organizowane są sesje plenarne dla studentów oraz uczestników studiów doktoranckich. Studenci mają możliwość przedstawienia wyników swoich prac badawczych, przygotowywanych w trakcie całego roku akademickiego (a nawet dłużej) w ramach działalności w Studenckich Kołach Naukowych, których na Śląskich Uniwersytecie Medycznym działa ponad 170.

Tematyka sesji studenckich obejmuje ponad 30 różnych specjalności lekarskich, jak również dziedzin nauk o zdrowiu, dietetyki czy farmacji. Doktoranci prezentują wyniki swoich badań w ramach sesji medycyny klinicznej, doświadczalnej, a w roku 2018 również podczas nowo utworzonej sesji doktoranckiej „General Medicine”. Studenci mogą również zgłaszać opracowane przez siebie opisy przypadków, prezentowane podczas sesji przypadków klinicznych zabiegowych lub niezabiegowych.

Kluczowym aspektem jest samodzielność badań przeprowadzonych przez autorów zgłaszających swoje prace. Działalność w Kołach Naukowych wymaga zorganizowania, pracowitości oraz determinacji, by spędzać długie godziny na szpitalnych oddziałach bądź w ich archiwach. Przy pomocy Opiekuna danego Koła Naukowego, studenci wybierają tematykę swoich badań, a następne miesiące mijają im na zbieraniu danych, opracowaniach statystycznych, a w końcu analizie wyników i wniosków płynących z ukończonego badania.

Prezentowane przez uczestników prace są oceniane przez Komisje Naukowe, w skład których wchodzą profesorowie i specjaliści z danej dziedziny. Zadaniem Komisji jest ocena prac m.in. pod kątem merytoryki i sposobu przedstawienia. Autorzy najlepszych prac z wszystkich sesji mogą liczyć na atrakcyjne nagrody, a zdobyte dyplomy stanowią ważną podstawę do ubiegania się o stypendia czy rekrutacji na studia doktoranckie.

Dla studentów, którym najbardziej zależy na zdobywaniu umiejętności praktycznych- Organizatorzy przygotowali warsztaty szkoleniowe. Podczas dwóch dni Konferencji można m.in. udoskonalić swoją umiejętność szycia chirurgicznego, poćwiczyć wykonywanie badania aparatem do USG lub prowadzenie zabiegu metodą laparoskopową, czy ugruntować swoją wiedzę i zdolność udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Wszystkie informacje o Konferencji SIMC można znaleźć na stronach Studenckiego Towarzystwa Naukowego SUM

- www.stn.sum.edu.pl
- Portalu Facebook (https://www.facebook.com/STNSUMwKatowicach/)

[Przesłano przez: Aleksandra Wilk]