Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

Logo SUM

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informuję, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało pierwszą wersję nowego „Wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe”.

Wykaz obejmuje 536 pozycji, podzielonych na dwie grupy:

 1. 36 pierwszych pozycji stanowią najważniejsze wydawnictwa światowe, wyłonione spośród zakwalifikowanych do zestawienia wydawnictw na podstawie warunków określonych w § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 07 listopada 2018 r. w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych:
  1. publikujących recenzowane monografie naukowe wnoszące istotny wkład w rozwój światowej nauki;
  2. prowadzące politykę wydawniczą przyczyniającą się do upowszechniania monografii naukowych w skali światowej;
  3. uznawane za wiodące przez środowisko naukowe, z uwzględnieniem pozycji zajmowanej w wykazach klasyfikujących wydawnictwa;
  4. stosujące jednolite standardy kwalifikowania monografii naukowych do publikacji, niezależnie od wniesienia opłaty za publikacje monografii i wysokości tej opłaty.
 2.  Pozostałe ujęte w wykazie to w większości wydawnictwa polskie, stosujące podstawowe zasady etyki publikacyjnej oraz posiadające ustaloną procedurę recenzowania proponowanych im tekstów naukowych.

Zespół doradczy, który przygotował wykaz składał się z 15 ekspertów, reprezentujących szeroki zakres dyscyplin nauki, jednak w gronie tym była tylko jedna przedstawicielka grupy nauk medycznych:

 1. Emanuel Kulczycki – przewodniczący zespołu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, filozofia kultury, komunikacja społeczna,
 2. Dominik Antonowicz – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, socjologia nauki,
 3. Dominik Batorski – Uniwersytet Warszawski, socjologia,
 4. Karolina Czarnecka – Uniwersytet Medyczny w Łodzi, biomedycyna i genetyka,
 5. Ewa Dahlig-Turek – Instytut Sztuki PAN w Warszawie, muzykologia,
 6. Aneta Agnieszka Drabek – Uniwersytet Śląski w Katowicach, bibliotekoznawstwo i informacja naukowo-techniczna,
 7. Przemysław Korytkowski – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, informatyka, modelowanie i symulacja,
 8. Łukasz Niesiołowski-Spano – Uniwersytet Warszawski, historia,
 9. Henryk Nowicki – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, prawo gospodarcze, prawo ochrony środowiska,
 10. Marcin Nowotny – Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, Kierownik Laboratorium Struktury Białka,
 11. Rafał Prostak – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, politologia,
 12. Ewa Aleksandra Rozkosz – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, bibliologia i informatologia,
 13. Roman Stryjski – Uniwersytet Zielonogórski, informatyka i zarządzanie produkcją,
 14. Marian Szczerek – Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu, trybologia, eksploatacja maszyn, mechanika, podstawy konstrukcji maszyn,
 15. Maciej Wojtkowski – Instytut Chemii Fizycznej PAN/Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, fizyka i optyka.

Zwracam również uwagę na obecność w wykazie Wydawnictwa naszej Uczelni (poz. 346) oraz pozytywny trend, za jaki można uznać wykluczenie z wykazu wydawnictw pseudonaukowych, oskarżanych o publikowanie monografii wątpliwej jakości.

Jednakże w zestawieniu zabrakło również wielu renomowanych wydawnictw medycznych, takich jak Edra Urban & Partner, Medycyna Praktyczna, czy Termedia, a niektóre wydawnictwa prestiżowe, na przykład Elsevier i Springer, zostały umieszczone w grupie pierwszej, razem z mniej znanymi wydawnictwami. Warto zaznaczyć, że wydawnictwa te są ważnymi narzędziami kształtowania trendów w dyscyplinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz stanowią znaczący kanał szerzenia wiedzy z zakresu medycyny. Niewątpliwie powinny znaleźć się w prestiżowej grupie wydawnictw ocenianych na 200 punktów.

Biorąc pod uwagę płynące z zewnątrz krytyczne głosy dotyczące opublikowanego wykazu, uważam, że warto zgłosić do Ministerstwa również uwagi środowiska medycznego.

Serdecznie zachęcam do dyskusji dotyczącej zaprezentowanego wykazu oraz planowanego sposobu oceny monografii.

Uprzejmie proszę o przesłanie ewentualnych uwag i spostrzeżeń dotyczących wykazu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 28 lutego 2019 r.

Z wyrazami szacunku,
prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański
Prorektor ds. Nauki
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach


[Przesłano przez: Joanna Rozbicka]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.