Logo NCN

Projekt „Międzypokoleniowe oddziaływanie matczynej otyłości i cukrzycy ciążowej na układ krążenia oraz profil ryzyka sercowo-naczyniowego u potomstwa we wczesnym dzieciństwie", którego kierownikiem jest lek. Linda Litwin z Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego został zakwalifikowany do dofinansowania w kwocie 77 892,00 zł w konkursie Preludium  Narodowego Centrum Nauki .

Wpływ matczynej otyłości oraz cukrzycy ciążowej na przebieg i rozwiązanie ciąży stanowi szczególnie istotne zagadnienie dla zdrowia publicznego, z uwagi na możliwe odległe konsekwencje zdrowotne dla potomstwa. Udowodniono bowiem związek otyłości i cukrzycy ciążowej ze zwiększonym ryzykiem nadmiernego przyrostu masy ciała w wieku dziecięcym. Ponadto, cukrzyca ciążowa zaburza rozwój płodu, prowadząc do makrosomii, przerostu mięśnia serca oraz zaburzeń funkcji serca.

Badania epidemiologiczne sugerują, że warunki prenatalne i zaburzenia wzrastania płodu mogą w sposób trwały wpłynąć na rozwój układu sercowo-naczyniowego, z odległymi konsekwencjami dla kondycji układu krążenia. Hipoteza ta, zwana programowaniem płodowym, została zaproponowana przez brytyjskiego epidemiologa, Davida Barkera, w oparciu o zaobserwowany związek pomiędzy niską masą urodzeniową, a zwiększonym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca w wieku dorosłym. Otwartą kwestią pozostaje jednak to, czy matczyna otyłość i cukrzyca ciążowa bezpośrednio zaburzają płodowy rozwój układu krążenia, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w późniejszym wieku.

Celem projektu jest ocena międzypokoleniowego wpływu matczynej otyłości i cukrzycy ciążowej na układ krążenia oraz profil ryzyka sercowo-naczyniowego u potomstwa w wieku sześciu lat.

Gratulujemy!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]