prof. Graziella Pellegrini

17 września o godzinie 15.00, w Auli Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ul. Gronostajowej 7 w Krakowie odbędzie się wykład pt. „Regenerative medicine from bench to bedside: overcoming the challenges to restore function", który wygłosi prof. Graziella Pellegrini z Center for Regenerative Medicine, University of Modena and Reggio Emilia w Modenie we Włoszech.

Prof. Pellegrini jest współtwórcą terapii genowej pęcherzowego oddzielania się naskórka, a także metody leczenia uszkodzenia rogówki z wykorzystaniem rąbkowych komórek macierzystych.

Tę ostatnią metodę, jako jedyny ośrodek w Polsce i Europie wschodniej, udostępnia pacjentom Oddział Kliniczny Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Możliwość uczestnictwa tym projekcie jest związany z 17-letnią pracą badawczą nad komórkami macierzystymi nabłonka rogówki. Liczne publikacje naukowe, uzyskiwane stopnie naukowe z tej tematyki przyczyniły się do dostrzeżenia polskiego wkładu w tę dziedzinę nauki.

W tym roku specjaliści z Oddziału Klinicznego Okulistyki SUM  – prof. Edward Wylęgała i dr hab. Dariusz Dobrowolski, przeprowadzili pierwszy w Polsce i trzeci na świecie przeszczep komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka. W sumie w katowickim ośrodku poddano zabiegom już 10 pacjentów.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

SUM © 2016-2018