Zjazd 1

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w dniach 7-9 czerwca, odbył się XLIX Zjazd Okulistów Polskich organizowany przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne oraz Klinikę Okulistyki Katedry Okulistyki Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W najważniejszym i największym wydarzeniu okulistycznym uczestniczyło ponad 1300 osób, w tym 16 prelegentów z zagranicy. Tematami wiodącymi były: zapobieganie ślepocie i rehabilitacja słabowidzących, choroby siatkówki oraz choroby rogówki i powierzchni oka. Wiele uwagi poświęcono coraz częstszym chorobom cywilizacyjnym wynikającym z dysfunkcji narządu wzroku.  W sumie odbyło się 16 sesji głównych, w tym „Sesja Młodego Okulisty”, podczas której lekarze rezydenci i młodzi specjaliści przedstawili ciekawe dla nich tematy. Po raz pierwszy w historii zjazdów PTO zorganizowano Sesję „ESCRS Academy”, w której omawiano wyzwania w chirurgii okulistycznej. W sesji  tej wykłady przeprowadzili czołowi specjaliści z danej dziedziny okulistyki.

Zjazd 2

W pierwszym dniu konferencji odbyło się 26 kursów edukacyjnych oraz warsztatów naukowo-szkoleniowych tzw. Wetlabów z ekspertami z zakresu chirurgii zaćmy, endoskopowej cytofotokoagulacji laserowej i witrektomii. W trakcie kolejnych dni odbywały się sesje naukowe, podczas których przedstawiano najnowsze doniesienia naukowe, wymieniano doświadczenia dotyczące leczenia chorób oczu, a także prezentowano najnowsze możliwości ich diagnostyki. Konferencji towarzyszyła duża wystawa sprzętu medycznego i farmaceutycznego, a wieczór zakończył się występem zespołu „Śląsk.”

Podczas  Zjazdu Okulistów Polskich przeprowadzono też wybory do Zarządów Sekcji PTO.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa – Kominek została wiceprzewodniczącą Zarządu Sekcji Rogówki i Powierzchni Oka, dr hab. n. med. Dorotę Pojdę-Wilczek wybrano na członka Zarządu Sekcji ds. Zapobiegania Ślepocie oraz Rehabilitacji Wzrokowej oraz członka Zarządu Sekcji Siatkówki. Dr n.med. Piotr Gościniewicz i lek. med. Tomasz Tomczyk zostali członkami Zarządu Sekcji Młodych Okulistów.

[Przesłano przez: Bożena Langner]

SUM © 2016-2018