W przypadku powstania wyników badań, które mogą stanowić projekt wynalazczy, w ramach:
- a) realizacji obowiązków polegających na świadczeniu pracy noszącej znamiona pracy twórczej przez pracownika Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
- b) umowy zawartej pomiędzy Uczelnią a studentem, doktorantem,
- c) umowy zawartej z inną osobą nie pozostającą z Uczelnią w stosunku pracy,
Twórcy rozwiązania zobowiązani są do przekazywania w tym zakresie pisemnej informacji JM Rektorowi SUM.
Dokumentem zgłoszeniowym jest Formularz zgłoszeń projektów wynalazczych, którego wzór stanowi załącznik Nr 1 do Zarządzenia JM Rektora SUM Nr 57/2017 z dnia 04.05.2017 r.). Podpisany formularz można przesłać pocztą tradycyjną na adres Działu ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej SUM, ul. Poniatowskiego 15, 40-055 Katowice.
Należy zwrócić uwagę, że ochronie podlegają jedynie konkretne rozwiązania - plany, ogólne koncepcje nie podlegają ochronie. Wiele pomocnych informacji w tym zakresie znajdą Państwo na stronie Urzędu Patentowego RP (UPRP): www.uprp.pl, lub w Poradniku wynalazcy. Procedury zgłoszeniowe w systemie krajowym, europejskim, międzynarodowym; Wydanie II uzupełnione; pod redakcją Andrzeja Pyrża, udostępnionym przez UP RP na stronie:
http://www.uprp.pl/uprp/_gAllery/25/22/25227/PORADNIK_WYNALAZCY_INTERNET.pdf
Zabezpieczenie ochrony intelektualnej wymaga od Twórcy:
- zachowania poufności,
- przekazania Uczelni wszystkich posiadanych przez niego informacji, utworów wraz z własnością nośników, na których utwory te utrwalono, i doświadczeń technicznych potrzebnych do komercjalizacji,
- powstrzymania się od prowadzenia jakichkolwiek działań zmierzających do wdrażania wyników,
- współdziałania w procesie komercjalizacji, w tym w postępowaniach zmierzających do uzyskania praw wyłącznych
– nie dłużej niż przez okres przysługiwania praw Uczelni.
Ponadto, Uczelnia zapewnia możliwość skorzystania z usług rzecznika patentowego. Rzecznik patentowy będzie prowadził dalszą procedurę przed UP RP (lub innym właściwym urzędem), w tym przygotuje w porozumieniu z Twórcami dokumentację zgłoszeniową. Po ustaleniu ostatecznego kształtu dokumentacji zgłoszeniowej, rzecznik dokona zgłoszenia projektu wynalazczego w Urzędzie Patentowym.
Jeżeli Urząd uzna, iż zgłoszone rozwiązanie zasługuje na udzielenie patentu, ochrona wynalazku ma moc obowiązującą od dnia zgłoszenia.
Dane rozwiązanie nie może zostać ujawnione przed zgłoszeniem, zarówno w akademickim, czy branżowym środowisku, na wystawach, w ofertach handlowych, prezentacjach, czy prasie.
Obsługę administracyjną w zakresie zgłoszeń projektów wynalazczych zapewnia Dział ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej z podległością merytoryczną do Prorektora ds. Nauki (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 208-35-40).
Prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański
Prorektor ds. Nauki SUM w Katowicach
[Przesłano przez: Klaudia Libront]