Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

Plakat PAU

Wszechnica PAU i Muzeum w Gliwicach serdecznie zapraszają na wykład który wygłosi Prof. Paweł Nurowski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie. Tytuł wykładu: „Tajemnice planowania misji kosmicznych”. Wykład odbędzie się w dniu 20 kwietnia (czwartek) 2017, w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a. Wstęp wolny.

Przy planowaniu misji kosmicznych jednym z największych problemów jest masa statku kosmicznego, na co składa się głównie paliwo statku. Dzięki wiedzy fizyków o kosmosie zredukowano masę statków, co pozwoliło na podróże statków do odległych planet. Wykładowca wyjaśni nam także co to są „międzyplanetarne autostrady” i jak wykorzystuje się je w badaniach kosmicznych.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]


Notka biograficzna

Prof. Paweł Nurowski jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Studia doktoranckie odbywał w Uniwersytecie Piotra i Marii Curie w Paryżu oraz w Wyższej Szkole Studiów Zaawansowanych (SISSA) w Trieście. Doktorat z fizyki matematycznej obronił w roku 1991 w SISSA. Jest profesorem w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i autorem ponad siedemdziesięciu prac z zakresu ogólnej teorii względności, geometrii różniczkowej i astronomii, publikowanych w najbardziej prestiżowych światowych czasopismach naukowych. Pracował jako profesor wizytujący w Uniwersytecie Stony Brook w Nowym Jorku, w Stanowym Uniwersytecie Logan w Utah, w Narodowym Uniwersytecie w Canberrze, w Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz w Uniwersytecie i na Politechnice w Turynie.

Zainteresowania naukowe Pawła Nurowskiego są bardzo rozległe: od czysto abstrakcyjnej geometrii różniczkowej po obserwacyjną astrofizykę. Jego wyjątkowo przystępny styl sprawia, że jest bardzo cenionym autorem popularnych wykładów w Europie, USA, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Prof. Paweł Nurowski jest światowym ekspertem w dziedzinie geometrii różniczkowej ze szczególnym uwzględnieniem jej zastosowań w fizyce.

 

Notka biograficzna

 

Prof. Paweł Nurowski jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Studia doktoranckie odbywał w Uniwersytecie Piotra i Marii Curie w Paryżu oraz w Wyższej Szkole Studiów Zaawansowanych (SISSA) w Trieście. Doktorat z fizyki matematycznej obronił w roku 1991 w SISSA. Jest profesorem w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN
i autorem ponad siedemdziesięciu prac z zakresu ogólnej teorii względności, geometrii różniczkowej i astronomii, publikowanych w najbardziej prestiżowych światowych czasopismach naukowych. Pracował jako profesor wizytujący w Uniwersytecie Stony Brook w Nowym Jorku, w Stanowym Uniwersytecie Logan w Utah, w Narodowym Uniwersytecie w Canberrze, w Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz w Uniwersytecie i na Politechnice w Turynie.

Zainteresowania naukowe Pawła Nurowskiego są bardzo rozległe: od czysto abstrakcyjnej geometrii różniczkowej po obserwacyjną astrofizykę. Jego wyjątkowo przystępny styl sprawia, że jest bardzo cenionym autorem popularnych wykładów w Europie, USA, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Prof. Paweł Nurowski jest światowym ekspertem
w dziedzinie geometrii różniczkowej ze szczególnym uwzględnieniem jej zastosowań
w fizyce.

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.