Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

Plakat
Wszechnica PAU i Muzeum w Gliwicach serdecznie zapraszają na wykład prof. Mieczysława Chorążego pod tytułem: „Fenomen życia - czy poznamy jego istotę?”
Wykład odbędzie się w dniu 30 marca (czwartek) o godz. 16.00 w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a. Wstęp wolny.
 
Prof. M. Chorąży studiował medycynę w Akademii Medycznej w Warszawie. Jest Doktorem Honoris Causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Od roku 1951 jest pracownikiem naukowym w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach. Jego główne zainteresowanie to biologia molekularna nowotworów.
 

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]
 


Notka biograficzna

Prof. Mieczysław Chorąży, ur. w 1925 roku w Janówce, pow. Biała Podlaska. Szkoła średnia i matura w  Liceum im. Adama Mickiewicza w Warszawie, w trybie tajnego szkolnictwa podczas okupacji. Żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie.  Z wykształcenia lekarz. Zainteresowanie naukowe:  biologia molekularna nowotworów.

Od roku 1951  pracownik naukowy w Instytucie Onkologii Oddział w Gliwicach. Przez ponad 30 lat był kierownikiem Zakładu Biologii Nowotworów.  Dwukrotne staże naukowe  w Stanach Zjednoczonych AP jako stypendysta Fundacji Rockefellera. Staże i wizyty naukowe w USA i Europie. Tytuł profesora zwyczajnego w r. 1983. Współautor i autor około 130 publikacji, kilku rozdziałów do książek i monografii,  współautor książki „Wstęp do biologii nowotworów”. Udział czynny w licznych zjazdach, sympozjach i konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych.  Opiekun 18 doktoratów. Wice-przewodniczący European Association for Cancer Research (jedna kadencja). Udział czynny w Radach Naukowych kilku ośrodków  badawczych, udział w różnych gremiach naukowych, członek kilku towarzystw naukowych m.in. American Cancer Society, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Polskiego Towarzystwa  Onkologicznego, Węgierskiego Towarzystwa Onkologicznego i.in. Ponad 20 lat członek Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych. Członek rzeczywisty PAN I członek czynny PAU. Był jednym z trzech pełnomocników Dyrektora Instytutu Onkologii w Gliwicach do spraw rozbudowy Instytutu. Wyróżniony nagrodami i odznaczeniami państwowymi i regionalnymi.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.