Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

Logo PAU

Komisja Nauk Przyrodniczych Stacji PAU w Katowicach zaprasza na cykl wykładów wybitnych uczonych nauk przyrodniczych.

 

Wykład inauguracyjny wygłoszą:
Prof. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź
Dr hab. Ewa Łupikasza

 

UNIWERSYTET ŚLĄSKI, WYDZIAŁ NAUK O ZIEMI, KATEDRA KLIMATOLOGII

Temat wykładu: „Znaczenie zmian klimatycznych w Arktyce dla klimatu Europy”

 Wykład odbędzie się dnia3. 04. 2017 r. o godz. 1800 w Sali Audytoryjnej II  w Instytucie Fizyki, Uniwersytetu Śląskiego, Katowicach , ul. Uniwersytecka 4

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

 


Znaczenie zmian klimatycznych w Arktyce dla klimatu Europy

 

Tadeusz Niedźwiedź, Ewa Łupikasza
Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk o Ziemi, Katedra Klimatologii
Sosnowiec, ul. Będzińska 60
Streszczenie

Arktyka z punktu widzenia klimatologii jest określana jako obszar o średniej temperaturze najcieplejszego miesiąca (zazwyczaj lipca) niższej od +10°C rozciągający się wokół Bieguna Północnego. Zajmuje ona powierzchnię około 22 mln km2. Na lądach występuje roślinność tundrowa. Jedynie wnętrze Grenlandii i część mórz w pobliżu Bieguna Północnego odznacza się surowszym klimatem „wiecznego mrozu” (średnia temperatura lipca <0°C). Na półkuli południowej obszar Antarktyki obejmuje dużo większą powierzchnię sięgającą 60-70 mln km2 (w tym około 13,5 mln km2 przypada na lądolód Antarktydy).

Regularne pomiary meteorologiczne w Arktyce obejmują zaledwie ostatnie stulecie. Rekonstrukcje przebiegu temperatury w Arktyce Rosyjskiej za ostatnie 2000 lat wskazują na znaczne wahania klimatu w tym okresie (Klimenko et al. 2014). Trzy znaczne ocieplenia wystąpiły w latach 200-300AD, 900-1200AD oraz współcześnie (1932-1950 i po roku 1990). Najchłodniej było w latach 500-600AD oraz w okresie tak zwanej „Małej Epoki Lodowej” (Little Ice Age) w okresie 1300-1890. Według raportów IPCC (Intergovernmental Panel of Climate Change) obecnie Arktyka ociepla się znacznie szybciej niż inne obszary na kuli ziemskiej. Arktyka wywiera znaczący wpływ na klimat Europy poprzez modyfikację cyrkulacji atmosfery. Na przykład ostatnio stwierdzono, że w okresie zimowym z ociepleniem Arktyki często wiąże się blokada napływu cieplejszego powietrza znad Atlantyku nad Europę co skutkuje wystąpieniem tutaj chłodniejszych zim (Woollings et al. 2014). Na wiosnę (kwiecień-maj) przy zwiększonej aktywności cyrkulacji południkowej przypada maksimum częstości (ok. 10% dni) napływu powietrza arktycznego do Europy Środkowej wywołującego przymrozki i opady śniegu.

Wiele uwagi poświęca się problemowi drastycznego zmniejszenia powierzchni lodów morskich na obszarze Arktyki. Według monitoringu NSIDC (National Snow & Ice Data Center) z USA, zimowe pokrycie lodami w lutym 2017 roku wynosiło 14,3 milionów km2 i było najmniejsze w ciągu ostatnich 38 lat (16,4 mln km2 w lutym roku 1981). Znacznie zmniejszyła się powierzchnia lodu morskiego we wrześniu od 7,3 mln km2 w roku1981 do minimum 3,6 mln km2 w roku 2012 (we wrześniu 2016r 4,6 mln km2). Powoduje to znaczące zmiany w strukturze bilansu promieniowania słonecnzego w okresie letnim. Osobnym zagadnieniem jest topnienie lodowców górskich na Spitsbergenie oraz lądolodu Grenlandii, co może mieć wpływ na zmiany globalnego poziomu oceanów.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.