Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

Logo NCN

Projekt "Rola osi osteoprotegeryna/TRAIL w pozawałowej przebudowie lewej komory serca w oparciu o model zawału serca u myszy", którego kierownikiem jest prof. dr hab. n. med. Wojciech Wojakowski, kierownik Kliniki Kardiologii Wydziału Lekarskiego SUM otrzymał dofinansowanie w kwocie 590 000,00 zł w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki – OPUS.

Jak wykazano w licznych badaniach, w przebiegu zawału serca dochodzi do istotnych zmian osoczowych stężeń m.in. osteoprotegeryny (OPG), czynnika martwicy nowotworów alfa (TNF-alfa) i związanego z TNF ligandu indukującego apoptozę (TRIAL). Wykazano, że u niektórych pacjentów dochodzi  do znamiennie wyższego wzrostu stężenia OPG i co za tym idzie wzrostu stosunku OPG/TRIAL w stosunku do pozostałych pacjentów. Potwierdzono, że wysokie stężenie OPG i wysoka wartość stosunku OPG/TRIAL wiąże się z wyższym ryzykiem pozawałowej przebudowy lewej komory i rozwoju  niewydolności serca oraz z wyższa śmiertelnością wczesną i odległą w grupie chorych. W grupie chorych z wysokim stężeniem OPG w osoczu w ostrej fazie zawału serca stwierdzono także mniejszą ilość zmobilizowanych ze szpiku, krążących we krwi obwodowej mezenchymalnych komórek macierzystych (MSC). Z badań in vitro wiadomo, że zdolność migracyjna MSC w dużym stopniu zależy od stymulującego działania TRIAL. To stymulacyjne w stosunku do migracji MSC działanie TRIAL jest znacznie hamowane przez duże stężenia osteoprotegeryny i całkowicie znoszone przy wysokim, wynoszącym 6:1 stosunku OPG/TRIAL. Taki wysoki stosunek OPG/TRIAL obserwowano w grupie chorych z ostrym zawałem serca, którzy rozwijali w kolejnych tygodniach obserwacji, niekorzystną, pozawałową przebudowę lewej komory i niewydolność serca. Była to zarazem grupa chorych z zawałem serca o najgorszym rokowaniu. W badaniach in vitro wykazano także, że zneutralizowanie osteoprotegeryny przy pomocy swoistych przeciwciał anty-OPG przywraca stymulacyjne działanie TRIAL w stosunku do mezenchymalnych komórek macierzystych i przywraca aktywność migracyjną MSC.

Na podstawie tych danych z badań naukowych powstała koncepcja badania, w którym możliwe byłoby zweryfikowanie hipotezy, że in vivo niskie stężenia osoczowe osteoprotegeryny i niski stosunek OPG/TRIAL warunkuje utrzymanie pobudzającego działania TRIAL w stosunku do MSC, co pozwala na większą mobilizację mezenchymalnych komórek macierzystych ze szpiku kostnego do krwi obwodowej  i ich potencjalne większe zaangażowanie w procesy naprawcze w przebiegu zawału serca. Ta stymulacja mezenchymalnych komórek macierzystych skutkuje ich migracją i większą mobilizacją ze szpiku do krwi obwodowej. Celem tego badania jest nie tylko weryfikacja tej hipotezy, ale także wykazanie czy występowanie opisanych powyżej, potencjalnie korzystnych procesów, przekłada się na mniejszy rozmiar martwicy czy przebudowę lewej komory i rozwój niewydolności serca w okresie pozawałowym.

Gratulujemy!


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.