Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

Logo NCN

Projekt „Potencjał immunosupresyjny aktywowanych komórek owodni ludzkiej w modelu doświadczalnym allo- i ksenotransplantacji skóry” otrzymał dofinansowanie w kwocie 150 000 zł w ramach konkursu PRELUDIUM - na projekty badawcze realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową nieposiadające stopnia naukowego doktora. Kierownikiem projektu jest lek. Emanuel Rafał Kolanko z Wydziału Lekarskiego w Katowicach, a opiekunem naukowym dr hab Piotr Czekaj.

Celem planowanych badań jest ocena porównawcza przeszczepów skóry wykonanych w zwierzęcym modelu doświadczalnym: allograftów mysz-mysz i ksenograftów szczur-mysz, w warunkach działania leku immunosupresyjnego - Cyklosporyny A oraz po podaniu aktywowanych hAC. Naukowcy prowadzący projekt zamierzają zweryfikować tezę, że właściwości immunomodulacyjne komórek owodniowych, wzmocnione poprzez aktywację ex vivo podczas hodowli komórkowej, są wystarczające do powstrzymania reakcji ostrego odrzucenia allo- i kseno graftów skóry. Ponadto dokonają oceny efektywności działania komórek owodniowych w stosunku do Cyklosporyny A, z uwzględnieniem drogi ich podania myszom-biorcom.

Nowatorskim elementem zaplanowanego badania jest wykorzystanie aktywowanych ex vivo ludzkich komórek owodniowych w modelu zwierzęcym, do podtrzymania funkcji życiowych allo- i ksenograftów skóry. Takie podejście jest zgodne z aktualnym kierunkiem postępowania doświadczalnego polegającego na modyfikowaniu właściwości komórek macierzystych w celu dalszego ich wykorzystywania. Badania takie, z wykorzystaniem aktywowanych hAC, nie były do tej pory prowadzone. Wcześniejsze próby wykorzystania nieaktywowanych komórek owodniowych nie dały jednoznacznej odpowiedzi, jaki potencjał immunosupresyjny posiadają te komórki in vivo. Zastosowanie izolowanych komórek hAC, jako przeszczepialnego źródła czynników immunosupresyjnych jest niezwykle intrygującą alternatywą dla klasycznej immunosupresji, która wiąże się z występowaniem polekowych skutków ubocznych. Przeprowadzenie takiego badania u ludzi nie jest możliwe w warunkach szpitalnych, bez wcześniejszych badań eksperymentalnych.

W przedstawionym projekcie zostanie sprawdzona skuteczność immunomodulacyjnego działania komórek owodniowych w modelu doświadczalnym allo- i ksenograftów skóry zwierzęcej. Docelowo, model ten może być zastosowany do badania ksenotransplantów skóry ludzkiej.

Gratulujemy!

 


Opiekun naukowy projektu: 
Pan dr hab. n. med. PIOTR CZEKAJ
profesor nadzwyczajny SUM
Wydział Lekarski w Katowicach
Zakład Cytofizjologii
40-752 Katowice, ul. Medyków 18


[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.