Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

logo PAN

Uprzejmie informujemy, że Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk, w następstwie konsultacji, w której brał udział również Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, uchwaliło Kodeks Etyki Pracownika Naukowego dostępny pod linkiem:

Kodeks odnosi się do dobrych praktyk w nauce i rekomendujemy Państwu kierowanie się jego postanowieniami w prowadzonej działalności naukowo-badawczej. Kodeks określa w szczególności:

1. Uniwersalne zasady i wartości etyczne w pracy naukowej;
  2. Dobre praktyki w badaniach naukowych, w tym zasady dotyczące:
    • danych naukowych,
    • procedur badawczych,
    • autorstwa i wydawnictwa,
    • recenzowania i opiniowania,
    • kształtowania młodej kadry,
    • relacji ze społeczeństwem,
    • ujawniania konfliktu interesów,
  3. Problem nierzetelności w badaniach naukowych, w tym zasady dotyczące:
    • rażących przewinień,
    • nierzetelnego recenzowania i cytowania,
    • innych niewłaściwych zachowań,
    • ogólnego postępowania w przypadku wykrycia nierzetelności,
  4. Praktyki dotyczące współpracy międzynarodowej.

[Przesłano przez: Marcin Grzelec]

SUM © 2016-2020