Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Logo MNiSW

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informuję, że Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Komunikatem z dnia 18 grudnia 2019 r. wprowadził nowy wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. W zaktualizowanym wykazie zamieszczono czasopisma naukowe, które po 31 grudnia 2018 r. zostały ujęte w międzynarodowych bazach SCOPUS, Web of Science oraz ERIH+.
Nowy wykaz czasopism obejmuje 30404 czasopisma naukowe (wzrost o 1373 czasopisma w stosunku do wykazu opublikowanego 31 lipca 2019 r.), w tym 1209 czasopism nowoprzyjętych do bazy Scopus lub baz Web of Science oraz 164 czasopisma nowoprzyjęte do bazy ERIH+. W przypadku ok. 44% tytułów dokonano podwyższenia punktacji w stosunku do wcześniej opublikowanego zestawienia.

W dotychczasowym wykazie spośród typowo medycznych wydawnictw uwzględnione były:
- Medical Education
- Wydawnictwo Lekarskie PZWL

W nowym wykazie znalazły się m.in.:
- Edra Urban & Partner
- Medical Tribune Polska
- Medycyna Praktyczna
- Medyk Sp. z o.o.
- Termedia sp. z o.o.
- VM Media sp o.o. VM Group sp.k. (grupa Via Medica)
- Wydawnictwo Continuo
- Wydawnictwo Medyczne "Alfa-Medica Press”

Nadmieniam, że wcześniej Komunikatem z dnia 17 stycznia 2019 r. Minister ogłosił nowy wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, poszerzony o wydawnictwa spełniające warunki wskazane przez Komisję Ewaluacji Nauki: posiadanie ustalonej procedury recenzji naukowej dla wszystkich monografii naukowych lub monografii pod redakcją naukową, a także posiadających zasady etyki publikacyjnej, mających na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom publikacyjnym.
Nowy wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe obejmuje 713 wydawnictw, w tym 677 wydawnictw na poziomie I (80 pkt) oraz 36 wydawnictw na poziomie II (200 pkt).
Ze względu na obszerność wykazów, dokumenty są dostępne tylko w formie elektronicznej pod adresem: https://www.gov.pl/web/nauka/nowe-rozszerzone-wykazy-czasopism-naukowych-i-recenzowanych-materialow-z-konferencji-miedzynarodowych-oraz-wydawnictw-monografii-naukowych

prof dr hab n. med. Tomasz Szczepański
Prorektor ds. Nauki