Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Logo SUM

Szanowni Państwo,

Na podstawie Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców (Dz. U. z 2019 r. poz. 658), Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił nabór wniosków o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.

Zgodnie z art. 360 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, młodym naukowcem jest osoba prowadząca działalność naukową, która jest doktorantem lub nauczycielem akademickim – i nie posiada stopnia doktora, albo posiada stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat, i jest zatrudniona w uczelni lub w innych podmiotach prowadzących działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.
Ocena wniosku o stypendium odbywa się w czterech kategoriach:
1) czasowym – bierze się pod uwagę osiągniecia uzyskane w całym okresie pracy naukowej kandydata, do dnia 30 listopada 2019 r.,
2) formalnym – stypendium można otrzymać tylko raz,
3) merytorycznym – znaczenie osiągnięć naukowych dla rozwoju dyscyplin naukowych związanych z prowadzoną działalnością naukową, znaczenie prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych dla realizacji celów polityki naukowej państwa oraz dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu lub kraju, stopień zaangażowania w zakresie współpracy międzynarodowej.
Kandydatów do stypendiów naukowych zgłasza JM Rektor (zgodnie z art. 360 ust. 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).
W przypadku decyzji o udziale w naborze, uprzejmie proszę o:
1. Kontakt z Panią mgr Joanną Rozbicką (pracownikiem Centrum ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej SUM w Katowicach) w celu utworzenia przedmiotowego wniosku w systemie teleinformatycznym Ministerstwa,
2. Wypełnienie wniosku o stypendium w systemie teleinformatycznym,
3. Potwierdzenie wypełnienia wniosku w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20.12.2019 r. celem jego zaopiniowania przez uprawnione osoby.
Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/nauka/informacja-na-temat-skladania-wnioskow-o-stypendia-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-dla-wybitnych-mlodych-naukowcow-w-grudniu-2019-r.

Z wyrazami szacunku,
prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański