Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Covid zabija - zaszczep się - to hasło wspólnej akcji Śląskiej Izby Lekarskiej i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, której celem jest promocja szczepionek przeciw koronawirusowi. Pierwsze 10 tysięcy dawek trafi do Polski już 26 grudnia. Najpierw rozpoczną się szczepienia w grupie "0", czy wśród pracowników ochrony zdrowia. Żeby pokonać pandemię szczepienia muszą być masowe. Celem akcji jest promocja szczepień przeciw COVID-19 w regionie i rzetelnej wiedzy o szczepionkach.

Hasło naszej akcji nie jest niestety promocyjnym sloganem. To twarde fakty, które znajdują odzwierciedlenie w tragicznych statystykach. Na całym świecie na tę chorobę zachorowało 72 miliony osób, a niemal dwa miliony zmarło. COVID-19 spowodował śmierć ponad 23 tysięcy Polaków. Codziennie dowiadujemy się o nowych ofiarach, także w naszym regionie.

Dzięki wysiłkom naukowców mamy dziś do dyspozycji skuteczną broń, która uratuje nasze życie i zdrowie. To szczepionka. Chcemy wspólnym działaniem przekonać do szczepień nieprzekonanych. Najnowsze badania mówią, że ponad 47 proc. Polaków nie chce się szczepić, bo obawia się działań niepożądanych lub nie wierzy w skuteczność szczepionki. Nasz przekaz kierujemy do tych, którzy z różnych powodów wahają się. Najwięcej wątpiących jest wśród młodych ludzi. Decyzja o zaszczepieniu się będzie najlepszym prezentem na 2021 rok dla ich najbliższych: rodziców, dziadków, ale także dla nich samych.

W wojnie z niewidzialnym wrogiem nie możemy pozostawać obojętni. Teraz, dzięki szczepionce, mamy szansę tę walkę – dotąd nierówną – wygrać.

Do propagowania szczepień przeciw COVID-19 w ramach kampanii „COVID ZABIJA – ZASZCZEP SIĘ” Śląska Izba Lekarska w Katowicach i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zaprosili Ambasadorów Kampanii - osoby różnych profesji, w różnym wieku, o znanych w regionie twarzach i nazwiskach, budzących zaufanie i wiarygodność. Ambasadorzy w krótkich wypowiedziach będą zachęcać do szczepień przeciw COVID-19, dadzą świadectwo swojej społecznej odpowiedzialności.

Dziś w mediach społecznościowych opublikowany został pierwszy film, w którym prezes ORL w Katowicach dr n. med. Tadeusz Urban i rektor SUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański opowiadają o projekcie i zachęcają do szczepień.

SUM © 2016-2021