Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

podpis

 

 

Drodzy Studenci, w związku z licznymi pytaniami kierowanymi do pracowników Uczelni informujemy, że złożona poprzez Was w formie elektronicznej wola pomocy i realizacji wolontariatu w szpitalach i stacjach sanitarno-epidemiologicznych stanowi wstępną deklarację.

Podstawą realizacji pracy w ramach wolontariatu jest zawarcie ze Studentem przez Szpital lub Sanepid umowy o wolontariat. Określenie szczegółów wolontariatu i zasad jego realizacji w ww. umowie pozostaje w kompetencjach jednostek przyjmujących na wolontariat, z uwzględnieniem powszechnie obowiązujących przepisów, w tym ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 688 ze zm.).

Zgodnie z ustawą Wolontariusz to osoba fizyczna, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje swoje zadania.

Korzystający z pomocy wolontariusza mają obowiązek:
- informować wolontariusza o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa, związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami;
- informować wolontariusza o przysługujących mu prawach i ciążących obowiązkach oraz zapewnić dostępność tych informacji;
- zapewnić wolontariuszowi, bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania przez niego świadczeń, w tym – w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń – odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Wolontariuszowi przysługuje zaopatrzenie z tytułu wypadku przy wykonywaniu świadczeń, a w przypadku wykonywania świadczeń w okresie nie dłuższym niż 30 dni, korzystający z wolontariatu zobowiązany jest do zapewnienia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ponadto korzystający może zapewnić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – w zakresie wykonywanych świadczeń. Umowa ta nie może zawierać zapisów stanowiących o ponoszeniu odpowiedzialności wolontariusza wobec pacjenta i szpitala i/lub innej instytucji, w której odbywa się wolontariat.

Umowa o wolontariacie powinna zawierać określenie zakresu obowiązków, najkorzystniej do minimum, z założeniem możliwości odmowy wykonywania obowiązków jeśli zobowiązania wobec studenta przekraczają jego kompetencje. Warto zwrócić uwagę, że umowa winna regulować okres jej zawarcia i zasady jej rozwiązywania.

Dodatkowo w umowie może znaleźć się informacja, że po zakończeniu pracy w ramach wolontariatu, zainteresowany otrzyma zaświadczenie o wykonaniu swojej pracy i referencje, o ile będą mu przydatne.

W przypadku wątpliwości związanych z kwestiami prawnymi dotyczącymi podpisywanych przez Studentów SUM w Katowicach umów o wolontariat, Uczelnia służy pomocą prawną.

Wszystkie pytania prosimy kierować pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 


[Przesłano przez: Justyna Skolik]

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2021

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.