Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Logo SUM

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem nr 42/2020 z dnia 11.03.2020 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-COV-2 wśród członków wspólnoty Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach z dniem 11 marca 2020 r. od godziny 10.00 do dnia 29 marca br. zostaje zawieszone prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów i doktorantów.

Ponadto:

1) odwołano wszelkie konferencje i imprezy/wydarzenia organizowane przez SUM oraz zewnętrzne organizowane przez jednostki Uczelni,
2) zawieszono zagraniczne wyjazdy służbowe oraz udział w konferencjach krajowych pracowników, studentów i doktorantów SUM,
3) wstrzymano przyjazdy do SUM gości zagranicznych,
4) wprowadzono zakaz odwiedzin w Domach Studenckich przez osoby odwiedzające oraz wstrzymano zakwaterowanie nowych osób.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z treścią zarządzenia oraz o bieżące monitorowanie strony internetowej Uczelni i zapoznawanie się z wydawanymi na bieżąco komunikatami.

Attention: important message

Please be informed, that according to Medical University of Silesia in Katowice Rector’s Ordinance no. 42/2020 as of 11 March, 2020 regarding counteraction to SARS-COV-2 virus spreading among the members of Medical University of Silesia in Katowice community as of 11 March, 2020 from 10.00 am until 29 March, 2020 - all didactic classes for students and PhD students are suspended.

Also:

1. All conferences and events organized by Medical University of Silesia in Katowice as well as any events organized by external University units are cancelled
  2. All foreign business trips and travels as well as participating in national conferences by employees, students and PhD students of Medical University of Silesia in Katowice are suspended
  3. All visits and arrivals of foreign guests to the Medical University of Silesia representatives and grounds are withheld
  4. Mandatory ban on any visits in student houses (dorms) by visitors as well as withholding accommodation of newcomers is applied

Please read the content of this ordinance, monitor University website and check all messages issued on a regular basis.

[Przesłano przez: Justyna Skolik; Monika Beard]

SUM © 2016-2020