Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

Ważne: z powodu dużego zainteresowania badaniami limit miejsc na styczeń został wyczerpany. Z badań będzie można skorzystać także w lutym. Zapis poprzez formularz jest równoznaczny z zarezerwowaniem terminu badania.
Członkowie Samorządu Studenckiego SUM, w ramach współpracy z Laboratorium Genetycznym Gyncentrum, zachęcają wszystkie Panie ze Społeczności Akademickiej do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach w kierunku wirusa HPV. Pracownice i studentki uczelni – po wypełnieniu formularza – mogą zgłaszać się do Śląskiego Centrum Zdrowia Kobiety przy ul. Kotlarza 6.

 

Z badań będzie można skorzystać od czwartku, 19 stycznia, do końca miesiąca:

we wtorki od 14:00 do 18:00
w środy od 8:00 do 18:00
w czwartki od 15:30 do 18:00
w piątki od 8:00 do 15:00

Formularz do zapisów na badanie: https://forms.office.com/e/hb1xNLaNgx

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który odpowiada za rozwój raka szyjki macicy. Do zakażenia nim może dojść w czasie stosunku płciowego, jak również w wyniku bezpośredniego kontaktu ze skórą osoby zakażonej. Około 80% kobiet aktywnych seksualnie ulega zarażeniu wirusem HPV przynajmniej raz w ciągu życia. W większości przypadków układ odpornościowy potrafi samoistnie zwalczyć infekcję. W 20% przypadków zmiany w komórkach wywołane przez HPV przekształcają się w raka szyjki macicy.​ Dlatego tak ważna jest profilaktyczne wykonywanie badań w kierunku obecności wirusa brodawczaka ludzkiego.

Co roku na raka szyjki macicy zapada około 3,5 tys. Polek. Nawet połowa z nich nigdy nie wyzdrowieje, ponieważ zbyt późno zgłosiła się do lekarza. Wczesny rak szyjki macicy zazwyczaj nie daje żadnych objawów i właśnie z tego powodu ważne jest regularne wykonywanie badania cytologicznego.

Cytologia jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy, która daje szansę wykrycia zmian we wczesnym stadium rozwoju. Badanie polega na zebraniu specjalną szczoteczką powierzchownych komórek szyjki macicy. Jest do badanie bezbolesne.

2901818453.HPV zdjecie

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.