Wydarzenie, które odbyło się 21 października, zorganizowano w formie hybrydowej, umożliwiającej studentom i wykładowcom obecność w miejscu Konferencji w Auli Uniwersyteckiej im. prof. W. Zahorskiego, a pozostałym uczestnikom śledzenia obrad z bezpośrednim przekazem online kanałem YouTube. Konferencję Honorowym Patronatem objął JM Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. Tomasz Szczepański.
Konferencję, zorganizowaną przez Katedrę i Klinikę Kardiologii WNOZ w Katowicach oraz Samorząd Doktorantów SUM, otworzyli Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, prof. Katarzyna Mizia-Stec oraz Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach, prof. Paweł Niemiec. Wykład inauguracyjny pt. „Czy COVID-19 zmieni paradygmat medycyny?" wygłosił prof. Jan Duława.
Ważnym elementem konferencji była Konkursowa Sesja Studencka i Doktorancka, w której studenci kół STN przedstawili wyniki swoich badań w 12 prezentacjach ustnych z zakresu promocji zdrowia i prewencji schorzeń. Jury konkursowe wybrało najlepsze prezentowane prace, które zostaną opublikowane w monografii pokonferencyjnej.
Laureatami konkursu prac zostali:
I miejsce ex aequo:
Karolina Ziaja, Julia Cabon, Tomasz Jalar, Julita Kalinowska, Zuzanna Kochanowicz – „Bezinwazyjna diagnostyka zębopochodnych ognisk zakażenia u pacjentów ze schorzeniami ogólnymi".
Koło STN przy Katedrze i Klinice Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej WNM w Zabrzu SUM; opiekun dr n.med. Daria Wziątek-Kuczmik.
- Małgorzata Rymarczyk, Antoni Świątkowski – „Rehabilitacja jako profilaktyka późnych powikłań po operacjach z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej".
Koło STN przy Katedrze i Klinice Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej WNM w Zabrzu SUM; opiekun dr n.med. Daria Wziątek-Kuczmik.
- Kamil Mąkosza, Matylda Kosiorz, Zofia Zdeb – „Profilaktyka i strategie behawioralno-zdrowotne w onkologii wśród studentów uniwersytetów o medycznym profilu kształcenia".
Koło STN przy Zakładzie Profilaktyki Chorób Wewnętrznych Katedry Profilaktyki Medycyny WNOZ w Bytomiu SUM, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie; opiekun dr hab. Sylwia Dzięgielewska-Gęsiak.
II miejsce ex aequo:
- Oskar Sierka i Karolina Stolorz – „Co uczniowie wiedzą o chorobie z czasów Hipokratesa, czyli o starej (nie)dobrej otyłości?".
Koło STN przy Katedrze i Klinice Kardiologii WNOZ w Katowicach SUM; opiekun dr hab. Józefa Dąbek prof. SUM.
- Karolina Biernat i Kacper Staszkiewicz – „Życie w świecie slim, czyli znaczenie social-mediów w kształtowaniu wizerunku osób otyłych".
Koło STN przy Katedrze i Klinice Kardiologii WNOZ w Katowicach SUM; opiekun dr hab. Józefa Dąbek prof. SUM.
III miejsce:
- Martyna Andreew – „Wykorzystanie badania bioimpedancji elektrycznej w ocenie stanu nawodnienia u chorych leczonych metodą hemodializy – doniesienia wstępne".
Koło STN przy Zakładzie Pielęgniarstwa Internistycznego Katedry Chorób Wewnętrznych WNoZ w Katowicach SUM; opiekun pracy: dr hab.n. o zdr. Beata Hornik.
W wygłoszonych 19 wykładach programowych znalazły się tematy i zagadnienia z zakresu profilaktyki schorzeń sercowo-naczyniowych, diabetologii, neurologii, onkologii, dermatologii, geriatrii a także zagadnienia związane z pandemią COVID-19. Wykładowcami byli eksperci ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz zaproszeni goście, znakomici eksperci z UJ Collegium Medicum w Krakowie, CMKP w Warszawie oraz z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W konferencji wzięło udział ponad 200 studentów obecnych na Sali wykładowej, a w transmitowanym kanale YouTube zanotowano ponad 2000 wyświetleń.
Organizatorzy wyrażają podziękowanie pracownikom naszej Uczelni z Centrum Nauki i Współpracy Międzynarodowej oraz z Centrum Informatyki i Informatyzacji za dużą i nieocenioną pomoc w organizacji konferencji.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego
Prof. dr hab. Zbigniew Gąsior