Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

En

SUM okładka ksiązki Autyzm u dzieci

Nowa monografia autorstwa naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: Autyzm. Wiedza kliniczna. Gratulacje!

Redakcja naukowa: Ewa Emich-Widera, Beata Kazek, Justyna Paprocka. Wydawnictwo PZWL 2022

Nie odkryłem autyzmu. Istniał on już dawniej. Nawet nie musiałem specjalnie zajmować się jego wykryciem. [...] Otóż pewien książę nazwiskiem Serendyp jednego dnia odkrył skarb, którego wcale nie szukał. Podobnie ja niczego nie szukałem. Po prostu oglądałem pewną liczbę dzieci [...] Czułem, że dostrzegłem jakąś rzecz wyjątkową...
Leo Kanner

Książka prezentuje autyzm w ujęciu somatycznym. Takie spojrzenie jest często pomijane w postrzeganiu całościowych zaburzeń rozwoju. Osoby autystyczne cierpią z powodu licznych schorzeń takich jak: choroby przewodu pokarmowego, zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne, czy genetyczne. Pacjenci wymagają profesjonalnej terapii i wielodyscyplinarnej opieki. Celem książki jest przedstawienie nowoczesnej i przekrojowej wiedzy na temat stanu zdrowia osób z autyzmem i ich specyficznych potrzeb. Monografia powstała dzięki wieloletniej współpracy wielu specjalistów.
Publikacja recenzowana przez Panią Profesor Marię Mazurkiewicz -Bełdzińską z Kliniki Neurologii Wieku Rozwojowego w Gdańsku jest nieocenionym źródłem wiedzy i wsparciem dla lekarzy neurologów, pediatrów, psychiatrów, szerokiego grona diagnostów i terapeutów pracujących z pacjentami z autyzmem oraz studentów medycyny, psychologii, pedagogiki, logopedii, fizjoterapii, jak również kierunków podyplomowych.

emich wideraDr hab. n. med. Ewa Emich-Widera, prof SUM
Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Konsultant Krajowy w dziedzinie Neurologii Dziecięcej, wieloletni członek Komisji Neurologii Dziecięcej Komitetu Nauk Neurologicznych Polskiej Akademii Nauk i członek Komisji Akredytacyjnej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Integracji Sensorycznej. Udział w szkoleniu przed dyplomowym polsko i anglojęzycznych studentów wydziału lekarskiego, fizjoterapii oraz w szkoleniu podyplomowym lekarzy oraz terapeutów paramedycznych, w tym koordynator pediatryczny podyplomowych studiów Neurologopedia Kliniczna. Doświadczony dydaktyk uhonorowany medalem Komisji Edukacji Narodowej. Kierownik naukowy i organizacyjny oraz wykładowca Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego ogólnopolskich kursów specjalizacyjnych w zakresie neurologii dziecięcej i pediatrii. Współautor kolejnych programów specjalizacji z neurologii dziecięcej.
Dorobek naukowy obejmuje ponad 100 publikacji w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych, 12 rozdziałów w podręcznikach polskich. Wielokrotnie nagradzana nagrodami rektora SUM. Główne obszary pracy naukowej to encefalopatie postępujące, padaczka, choroby naczyń mózgowych, zaburzenia rozwoju dzieci ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń ze spektrum autyzmu i zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

paprockaDr hab. n. med. Justyna Paprocka, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Posiadane specjalizacje lekarskie: pediatra, neurologia dziecięca, pediatria metaboliczna, dodatkowo licencja z EEG oraz certyfikat z epileptologii. Koordynator Wydziałowy Programu Erasmus + dla Wydziału Lekarskiego w Katowicach.
Główne obszary zainteresowań obejmują: padaczkę wieku dziecięcego, choroby neurometaboliczne, choroby rzadkie, choroby układu pozapiramidowego. Współautorka ponad 100 publikacji z dziedziny neurologii dziecięcej, wielokrotnie nagradzana nagrodami rektorskimi. Przewodnicząca Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcej, wieloletni kierownik naukowy, organizacyjny oraz wykładowca ogólnopolskich kursów specjalizacyjnych w zakresie neurologii dziecięcej i pediatrii, współautor przyszłego programu specjalizacyjnego z neurologii dziecięcej, członek Komitetu Naukowego Europejskiego Towarzystwa Neurologicznego (European Academy of Neurology, EAN), konsultant wojewódzki z neurologii dziecięcej dla województwa opolskiego.