Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Licealisty

W piątek, 21 października, w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach odbyła się inauguracja roku akademickiego 2022/2023 dla uczniów Uniwersytetu Licealisty. Wydarzenie zorganizowano wspólnie dla Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach oraz Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu. Nowy rok akademicki oficjalnie rozpoczęto także w Sosnowcu, gdzie inauguracja odbyła się w sali Rady Wydziału Nauk Farmaceutycznych

– Jesteście drodzy uczniowie już dziesiątym, jubileuszowym, rocznikiem podejmującym naukę na wydziałach medycznych. Jestem pewna, że przystąpicie do naszych zajęć z ogromną satysfakcją i ciekawością. Mam nadzieję, że po skończeniu tego roku akademickiego wybierzecie studia medyczne w Śląskim Uniwersytecie Medycznym – powiedziała dr n. med. Agnieszka Kosowska, koordynator ds. Uniwersytetu Licealisty WNMK.

W uroczystości związanej z inauguracją roku akademickiego uczestniczył dr hab. n. med. Oskar Kowalski, prof. SUM, prorektor ds. kształcenia podyplomowego i promocji uczelni, który w trakcie wydarzenia powiedział: – Bardzo się cieszę, że tutaj jesteście, dlatego że wybranie zawodu medycznego wiąże się z ideą pomagania. Ratowanie ludzkiego życia, moment, w którym ktoś się do Was uśmiechnie i podziękuje za to, co dla niego zrobiliście – to są rzeczy niezwykłe, które naprawdę warto przeżyć. Głos zabrały również władze dziekańskie Wydziałów Nauk Medycznych w Katowicach i Zabrzu. Wykład inauguracyjny dot. transplantacji szpiku wygłosił prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig.

Na inauguracji najważniejsi byli oczywiście uczniowie i towarzyszący im nauczyciele liceów. – Wybrałam Uniwersytet Licealisty, by spełnić swoje marzenia o byciu lekarzem i dostaniu się na Śląski Uniwersytet Medyczny. Marzę o zostaniu okulistą, ale tak naprawdę studia zweryfikują moje plany – powiedziała Patrycja Wita, uczennica IV klasy II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim. – O Uniwersytecie Licealisty powiedziała mi nauczycielka biologii. Gdy tylko o tym usłyszałam, od razu wiedziałam, że chcę z tej możliwości skorzystać. Liczę, że zajęcia poszerzą moją wiedzą i przygotują mnie do podjęcia studiów – powiedziała Oliwia Kędzierawska – uczennica IV klasy II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim. – Nasza szkoła uczestniczy w Uniwersytecie Licealisty SUM już od sześciu lat. W ubiegłym roku, mieliśmy tu trzech naszych uczniów, którzy w tym roku zostali studentami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zajęcia, które czekają moje tegoroczne uczennice będą z pewnością namiastką studiowania i też dużym wyróżnieniem – powiedziała Grażyna Tytko, nauczycielka biologii w II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim.

Po zakończonej inauguracji, uczniów oprowadzono po Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach. W roku akademickim 2022/2023 w zajęciach organizowanych w ramach Uniwersytetu Licealisty na dwóch wydziałach nauk medycznych weźmie w sumie udział 43 uczniów. To osoby m.in. z Zabrza, Gliwic, Knurowa, a nawet Krakowa.

W Sosnowcu, w imieniu JM Rektora SUM prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego oraz Dziekana Wydziału Nauk Farmaceutycznych dr. hab. n. med. Roberta Wojtyczki, słuchaczy powitał Prodziekan ds. studiów i studentów dr n. med. Robert Kubina, który w trakcie inauguracji uroczyście wręczył 21 indeksów słuchaczom Uniwersytetu Licealisty. Wykład inauguracyjny „Wiele twarzy ciał ketonowych – czyli tajemnice beta-hydroksymaślanu" wygłosił dr n. med. Sławomir Smolik z Katedry i Zakładu Biochemii WNF.

Przed nami jeszcze inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Licealisty przy Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, która odbędzie się w listopadzie. Indeksy odbierze 29 uczniów.