Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

kongres iceq

Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia w Katowicach. Już teraz warto zarezerwować czas !

Od 16 do 18 listopada w Katowicach odbywać się będzie Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia. To wspólna inicjatywa uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego Katowice - Miasto Nauki, wśród których jest oczywiście Śląski Uniwersytet Medyczny.

Kongres to nowa inicjatywa corocznych spotkań poświęconych problematyce jakości kształcenia. Przyświecającym celem jest wymiana doświadczeń, podejmowanie wspólnych inicjatyw, praca zespołowa nad ciągłym udoskonalaniem jakości kształcenia.

Tematyka kongresu jest niezwykle szeroka, bo obejmuje zagadnienia dotyczące systemów zapewnienia jakości kształcenia, monitorowania jego jakości, akredytacji, umiędzynarodowienia kształcenia, rozwoju kompetencji dydaktycznych, kształcenia zdalnego. To cele kluczowe dla naszego Konsorcjum Akademickiego! Do udziału w Kongresie zapraszamy gości z Polski i zagranicy, ze środowisk naukowych, kulturalnych, medycznych, oświatowych, samorządowych, przedstawicieli władz państwowych oraz organizacji EuroScience. Przewidziane są także prezentacje wypracowanych rezultatów intelektualnych w ramach konsorcjów międzynarodowych, np. projektów realizowanych w ramach programów: Erasmus+, NAWA, EOG czy też Funduszy Wyszehradzkich. W trakcie kongresu spotkają się osoby studiujące, nauczyciele akademiccy, osoby kreujące i organizujące dydaktykę akademicką, a także osoby odpowiedzialne za monitorowanie jej jakości. Większość wydarzeń w trakcie kongresu będzie miała charakter otwarty także dla osób spoza instytucji organizujących (po uprzedniej rejestracji). To wyjątkowa okazja, by wymienić się doświadczeniami i zaproponować nowe rozwiązania. Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia odbywa się w formule hybrydowej – stacjonarnie w Katowicach oraz online.

Szczegółowe informacje są systematycznie zamieszczane na www.iceq.pl

Ramowy program Kongresu

Tematyka spotkania:

16 listopada

• wzmacnianie kompetencji dydaktycznych osób prowadzących zajęcia, w tym w zakresie weryfikacji efektów uczenia się,
• nowoczesne metody dydaktyczne,
• indywidualizacja kształcenia,
• systemy zapewniania jakości kształcenia,
• działania projakościowe,
• dobre praktyki w zakresie jakości kształcenia,
• problematyka tworzenia i modyfikacji nowoczesnych programów studiów.

17 listopada

• akredytacje jako kluczowy mechanizm monitorowania jakości kształcenia, wymagania i aktualne działania Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz innych prestiżowych instytucji akredytujących (polskich i zagranicznych),
• specyfika akredytacji poszczególnych typów studiów (w tym artystycznych, z dziedziny nauk o kulturze fizycznej, kierunków nauczycielskich),
• akredytacje w kontekście rankingów uczelni wyższych.

18 listopada

• międzynarodowe aspekty jakości kształcenia, międzynarodowe akredytacje, unifikacje programów kształcenia na płaszczyźnie Unii Europejskiej, zagraniczni partnerzy uczelni a jakość kształcenia,
  • prezentacje intelektualnych rezultatów pracy w konsorcjach międzynarodowych (na przykład projektów realizowanych w ramach programów: Erasmus+, NAWA, EOG, Funduszy Wyszehradzkich).

Konsorcjum Akademickie Katowice — Miasto Nauki

Organizatorami Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia są śląskie uczelnie: