Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

En

„Oczy pandemii", nasz najnowszy album, przedstawia 24-godzinną pracę Szpitala Tymczasowego w Pyrzowicach i heroiczną walkę medyków i studentów wolontariuszy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w okresie pandemii Covid-19. To symboliczna publikacja.

– Nie ulega wątpliwości, że „koronawirus" zostawił ślad w każdym z nas. Zmienił wiele podglądów, wartości, spowodował refleksje związane z przyszłością Świata jako globalnej społeczności, która zwłaszcza wobec takich doświadczeń, tym bardziej staje się „globalną wioską" – powiedział prof. dr hab. n.med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i dodał: – Te przejmujące fotografie i towarzyszące im refleksje pracowników szpitala tworzą spójną całość. Nie potrzeba już więcej słów. Jeżeli ktoś miał wątpliwości, czy zawód medyka ma sens, na pewno znalazł go w szpitalu w Pyrzowicach. Choćby we wdzięczności chorych, którym podtrzymywano telefon przy uchu, by mogli zamienić kilka słów z najbliższymi (...) Publikacja tego albumu będzie już na zawsze świadectwem historii. Osobistej i zbiorowej. Zatrzymaliśmy te chwile, by zapamiętać ludzi, ich poświęcenie. By zachować ten czas w niewyreżyserowanej postaci. Szczerej, surowej i dzięki temu tak wiarygodnej.

Album „Oczy pandemii" jest również podziękowaniem dla dyrekcji i pracowników Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca SUM w Katowicach, który był szpitalem patronackim dla „Pyrzowic". Jest jest też poświęcony wszystkim walczącym z COVID-19.

Zachęcamy do obejrzenia wybranych zdjęć z albumu i przeczytania przejmujących wspomnień naszych medyków i studentów wolontariuszy.

– Praca w Szpitalu Tymczasowym w Pyrzowicach, szczególnie w szczycie trzeciej fali, była ogromną lekcją pokory i działania pod presją (...) Z perspektywy młodego lekarza, który jest dopiero na początku swojej drogi zawodowej była to przyśpieszona ścieżka zdobywania lekarskich umiejętności – Magda

– Czy tej kobiety naprzeciwko mnie jutro już nie będzie? To pytanie zadała mi pacjentka na jednym z pierwszych moich dyżurów. Zamurowało mnie. Bo co mogłam odpowiedzieć, gdy jej sąsiadka nie była w stanie oddychać bez specjalistycznego sprzętu, jej twarz była wykrzywiona grymasem bólu, a oczy zamglone łzami. Nieśmiało odpowiedziałam tylko, że musimy być dobrej myśli, choć w głębi serca czułam, że może mieć rację – Gabriela, 19 lat, wolontariuszka.

– Na oddziale internistycznym leżał pewien starszy pacjent. Jego stan zdrowia był już stabilny, jednak ze względu na swój wiek, był już bardzo zmęczony. Staraliśmy się mu pomagać w wykonywaniu większości czynności. Na jego szafce była przyklejona kartka z prośbą, aby raz dziennie zadzwonić do Jego żony i przyłożyć mu telefon do ucha, by mogli porozmawiać. Kiedy pierwszy raz na dyżurze to ja wybrałam numer i usłyszałam kilka pierwszych słów między małżonkami i zobaczyłam emocje malujące się na twarzy pacjenta, zaświeciły mi się świeczki w oczach (...) W całej tej sytuacji było coś niesamowitego, intymnego i przygnębiającego zarazem - Magdalena, wolontariusz, lekarski 3 rok.

Już wkrótce zorganizujemy wieczór autorski, by szersza publiczność mogła zapoznać się z publikacją.