Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

„Oczy pandemii", nasz najnowszy album, przedstawia 24-godzinną pracę Szpitala Tymczasowego w Pyrzowicach i heroiczną walkę medyków i studentów wolontariuszy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w okresie pandemii Covid-19. To symboliczna publikacja.

– Nie ulega wątpliwości, że „koronawirus" zostawił ślad w każdym z nas. Zmienił wiele podglądów, wartości, spowodował refleksje związane z przyszłością Świata jako globalnej społeczności, która zwłaszcza wobec takich doświadczeń, tym bardziej staje się „globalną wioską" – powiedział prof. dr hab. n.med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i dodał: – Te przejmujące fotografie i towarzyszące im refleksje pracowników szpitala tworzą spójną całość. Nie potrzeba już więcej słów. Jeżeli ktoś miał wątpliwości, czy zawód medyka ma sens, na pewno znalazł go w szpitalu w Pyrzowicach. Choćby we wdzięczności chorych, którym podtrzymywano telefon przy uchu, by mogli zamienić kilka słów z najbliższymi (...) Publikacja tego albumu będzie już na zawsze świadectwem historii. Osobistej i zbiorowej. Zatrzymaliśmy te chwile, by zapamiętać ludzi, ich poświęcenie. By zachować ten czas w niewyreżyserowanej postaci. Szczerej, surowej i dzięki temu tak wiarygodnej.

Album „Oczy pandemii" jest również podziękowaniem dla dyrekcji i pracowników Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca SUM w Katowicach, który był szpitalem patronackim dla „Pyrzowic". Jest jest też poświęcony wszystkim walczącym z COVID-19.

Zachęcamy do obejrzenia wybranych zdjęć z albumu i przeczytania przejmujących wspomnień naszych medyków i studentów wolontariuszy.

– Praca w Szpitalu Tymczasowym w Pyrzowicach, szczególnie w szczycie trzeciej fali, była ogromną lekcją pokory i działania pod presją (...) Z perspektywy młodego lekarza, który jest dopiero na początku swojej drogi zawodowej była to przyśpieszona ścieżka zdobywania lekarskich umiejętności – Magda

– Czy tej kobiety naprzeciwko mnie jutro już nie będzie? To pytanie zadała mi pacjentka na jednym z pierwszych moich dyżurów. Zamurowało mnie. Bo co mogłam odpowiedzieć, gdy jej sąsiadka nie była w stanie oddychać bez specjalistycznego sprzętu, jej twarz była wykrzywiona grymasem bólu, a oczy zamglone łzami. Nieśmiało odpowiedziałam tylko, że musimy być dobrej myśli, choć w głębi serca czułam, że może mieć rację – Gabriela, 19 lat, wolontariuszka.

– Na oddziale internistycznym leżał pewien starszy pacjent. Jego stan zdrowia był już stabilny, jednak ze względu na swój wiek, był już bardzo zmęczony. Staraliśmy się mu pomagać w wykonywaniu większości czynności. Na jego szafce była przyklejona kartka z prośbą, aby raz dziennie zadzwonić do Jego żony i przyłożyć mu telefon do ucha, by mogli porozmawiać. Kiedy pierwszy raz na dyżurze to ja wybrałam numer i usłyszałam kilka pierwszych słów między małżonkami i zobaczyłam emocje malujące się na twarzy pacjenta, zaświeciły mi się świeczki w oczach (...) W całej tej sytuacji było coś niesamowitego, intymnego i przygnębiającego zarazem - Magdalena, wolontariusz, lekarski 3 rok.

Już wkrótce zorganizujemy wieczór autorski, by szersza publiczność mogła zapoznać się z publikacją.


 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.