Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

En

„Europa w obliczu wyzwań” – tak brzmiało hasło tegorocznej edycji XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. To największa w Europie Środkowo-Wschodniej platforma spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. W rozmowach i panelach zorganizowanych w ramach wydarzenia aktywnie uczestniczyła Dyrekcja Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W specjalnej debacie zorganizowanej przez ministra zdrowia dr. Adama Niedzielskiego głos zabrał Marian Kreis. Dyrektor GCZD mówił o konieczności zwiększenia wyceny praktycznie wszystkich świadczeń pediatrycznych, których wartości nie wzrosły od 2008 roku. Podkreślił także znaczenie wielospecjalistycznego szpitala dziecięcego, jakim jest GCZD i utrzymania finansowania świadczeń bez limitów. To kluczowe nie tylko dla sytuacji ekonomicznej szpitala, ale przede wszystkim dla dobra leczonych dzieci – mówił Marian Kreis.

W trakcie dyskusji w ramach panelu „Jakość w ochronie zdrowia – kluczem do bezpieczeństwa pacjenta” Robert Krawczyk, zastępca dyrektora GCZD ds. lecznictwa, podkreślił znaczenie wielopoziomowego leczenia i wykonywania skomplikowanych zabiegów już u najmłodszych pacjentów – noworodków i wcześniaków.

W ostatnim dniu Forum do specjalnej debaty z osobistym udziałem Ministra Zdrowia jako ekspert Ministra Zdrowia i konsultant AOTMiT zaproszona została Maria Szymich-Lukosek, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych GCZD. Dyskusja odbywała się pod patronatem „Dziennika Gazety Prawnej”. Jej tematem były możliwość wykorzystania w medycynie innowacji, dostępu do nowoczesnych terapii i badań klinicznych. W trakcie rozmów podkreślono znaczenie uczelni medycznych w tym procesie. Szerokie zaangażowanie sektora naukowego, publicznego i komercyjnego, przy właściwym wsparciu instytucjonalnym, daje szanse na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów – podkreślono w trakcie dyskusji.