Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

prof. Władysław Nasiłowski

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w wieku 97 lat, zmarł jeden z najwybitniejszych polskich naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Profesor Władysław Nasiłowski był nestorem polskiej medycyny sądowej. W 2011 roku, uchwałą Senatu SUM, prof. dr. hab. n. med. Władysławowi Nasiłowskiemu nadano tytuł doktora honoris causa. Kilka lat później został on laureatem Nagrody „Lux ex Silesia”, którą przyznaje się osobom promującym swoją postawą wartości moralne i wnoszące trwały wkład w rozwój Górnego Śląska.

Prof. Nasiłowski był specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej, nauczycielem wielu pokoleń lekarzy oraz prawników. Godnie i odważnie zachował się w czasach stanu wojennego, gdy wydawał opinie związane z podaniem przyczyny śmierci górników z KWK „Wujek”. Tak wspominał w „Gazecie Wyborczej” tamte dramatyczne momenty:  - Staraliśmy się jakoś pielęgnować rodziny górników. Robiliśmy herbatę, podawaliśmy krople na serce. Bardzo im współczułem, płakałem z nimi, bo to był straszny szok. Staraliśmy się ich jakoś pocieszać. Pytacie, jak można pocieszać w takiej chwili? Mówiliśmy, że ich bliscy zapłacili życiem za to, co uznawali za wielką wartość. Za wolność i godność. Wujek był zbrodnią na naszej nadziei, dlatego tak jaskrawo to przeżywaliśmy.
Podobne czynności prowadził w związku ze śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki.

Prof. Nasiłowski był wzorem etycznym i naukowym. Był m.in. przewodniczącym Naczelnego Sądu Lekarskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej, a także wieloletnim przewodniczącym Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach oraz jednym ze współtwórców Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Żegnamy wybitnego specjalistę i wspaniałego człowieka.
Wyrazy głębokiego współczucia bliskim zmarłego składają Rektor, Senat i społeczność akademicka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w dniu 12 sierpnia 2022 r. o godz. 10:00 w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla.