Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

Z DNIA 21 LIPCA 2022 R.

W SPRAWIE PRZEPROWADZANIA STAŻU (SZKOLENIA PRAKTYCZNEGO) DLA ABSOLWENTÓW KIERUNKU LEKARSKO-DENTYSTYCZNEGO PROWADZONEGO W JĘZYKU ANGIELSKIM, O KTÓRYM MOWA W ART. 8 UST. 1 PKT 2 USTAWY O ZMIANIE USTAWY O ZAWODACH LEKARZA I LEKARZA DENTYSTY ORAZ NIEKTÓRYCH USTAW (DZ.U. 2020 POZ. 1291)

zwanego dalej „stażem”

Szanowni Państwo,

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach uprzejmie informuje, że:

1. Przyjmowanie zgłoszeń do III edycji stażu rozpocznie się od dnia 25 lipca 2022 r., a zakończy w dniu 29 lipca 2022 r.
  2. Zgłoszenia należy wysyłać drogą elektroniczną poprzez formularz dostępny pod adresem https://sf.sum.edu.pl/bHGjthFD
  3. Limit uczestników III edycji stażu wynosi 2. O przyjęciu decyduje kolejność wysyłania zgłoszeń. Potwierdzenie zakwalifikowania na staż zostanie przekazane drogą elektroniczną na wskazany w formularzu adres e-mail.
  4. Warunkiem rozpoczęcia stażu jest zawarcie umowy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach oraz dokonanie wpłaty należnej z tytułu udziału w stażu (wzór umowy).
  5. Koordynatorem stażu jest dr hab. n. med. Aleksandra Nitecka-Buchta z Katedry i Zakładu Dysfunkcji Narządu Żucia. O terminie rozpoczęcia stażu oraz jego szczegółowym harmonogramie powiadamiają wyżej wskazani Koordynatorzy.

Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Promocji Uczelni
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
dr hab. n. med. Oskar Kowalski, prof. SUM

ANNOUNCEMENT

OF  JULY 21,  2022

ON CONDUCTING INTERNSHIP (PRACTICAL TRAINING) FOR THE GRADUATES OF THE DENTISTRY PROGRAM CONDUCTED IN ENGLISH, SPECIFIED IN ARTICLE 8(1)(2) OF THE ACT AMENDING THE ACT ON THE PROFESSIONS OF THE PHYSICIAN AND DENTIST AND OTHER ACTS OF LAW (JOURNAL OF LAWS 2020, ITEM 1291)

hereinafter referred as the ‘Internship’

Dear Graduates,

The Medical University of Silesia in Katowice kindly informs about the following:

1. The application for the 3rd edition of the internship will start on July 25, 2022 and will end on July 29, 2022.
  2. Applications shall be submitted electronically via the form available at https://sf.sum.edu.pl/bHGjthFD
  3. The maximum number of participants of the 3rd edition  is 2. The order                                       of sent applications decides about admission. Confirmation of qualification for the internship will be sent electronically to the e-mail address provided in the form.
  4. The condition for the commencement of the internship is the conclusion of the agreement with Medical University of Silesia in Katowice and making the payment due for participation in the internship (contract template).
  5. The internship coordinator is Aleksandra Nitecka-Buchta, MD, Ph.D. from the Department of Temporomandibular Disorders. The above mentioned Coordinators will notify about the start date of the internship and its detailed schedule.

Vice Rector for Postgraduate Affairs and University Promotion
of the Medical University of Silesia in Katowice