Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

herb sum

Chcielibyśmy poinformować, że Studenci z własnej inicjatywy, a także Pracownicy czynnie włączyli się w walkę z koronawirusem SARS-CoV-2. W pierwszych dniach tej trudnej sytuacji, odpowiadając na pilną prośbę Wojewody Śląskiego, Uczelnia udostępniła Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach aparat LightCycler 96 do Realtime PCR. Dzięki czemu możliwe jest w znaczny sposób zwiększenie liczby badań wykonywanych przez Stację w kierunku obecności koronowirusa SARS-CoV-2. Również Stacji przekazano posiadane pałeczki do pobierania wymazów, niezbędne do wykonania testów na obecność ww. wirusa.

Uniwersytet, uwzględniając powagę zaistniałej sytuacji i konieczność zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronowirusa SARS-COV-2, wsparł Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu, użyczając sprzęt medyczny z Katedr Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu niezbędny do uruchomienia w KMS laboratorium testów genetycznych. Jak podkreślił Prezes Zarządu Kardio-Med Silesia w prośbie skierowanej do SUM cyt.: „Pozwoli to na uruchomienie większej grupy równocześnie pracujących diagnostów laboratoryjnych i biotechnologów, a to w wymierny sposób przyczyni się do zwiększenia ilości wykonywanych testów genetycznych na dobę".

Uczelnia zadeklarowała także gotowość udostępnienia Górnośląskiemu Centrum Medycznemu im. Prof. Leszka Gieca SUM w Katowicach, sprzętu niezbędnego do ratowania życia i zdrowia, w szczególności respiratorów, kardiomonitorów oraz innego sprzętu medycznego zakupionego do naszych Centrów Symulacji i służących do prowadzenia zajęć dydaktycznych.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna i na bieżąco będziemy reagować na potrzeby z tym związane, dziękując wszystkim za zaangażowanie.

[Przesłano przez: Justyna Skolik]

SUM © 2016-2020