Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Pod koniec września ubiegłego roku, Agencja Badań Medycznych ogłosiła pierwszy konkurs na realizacje projektów badawczo-naukowych dotyczących niekomercyjnych badań klinicznych, na którego cel zaplanowano 100 mln zł dofinansowania.

Prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński zatwierdził listę rankingową zawierającą wyniki tegoż konkursu. Na pięć złożonych wniosków, dofinansowanie uzyskały trzy projekty, których partnerem jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Lp.
w rankingu

Nazwa wnioskodawcy

Tytuł projektu

Liczba otrzymanych punktów (średnia arytmetyczna)

Przyznana kwota środków publicznych

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Po stronie SUM odpowiedzialny: prof.
T. Szczepański

Childhood ALL in Poland (CALL-POL) project: a national harmonization of diagnostics and treatment of acute lymphoblastic leukemia in children

28 123 231,18 zł

6.

Warszawski Uniwersytet Medyczny

Po stronie SUM odpowiedzialny: prof.
R. Wojnicz

A multicenter, randomized, double-blind, placebo-controlled study to evaluate the efficacy of immunosuppression in biopsy-proven virus negative myocarditis or inflammatory cardiomyopathy (IMPROVE-MC)

10 837 783,30 zł

23.

Warszawski Uniwersytet Medyczny

Po stronie SUM odpowiedzialna: prof.
K. Mizia-Stec

EMpagliflozin and daPAgliflozin in patients hospiTalized for acute decompensated Heart failure (EMPATHY trial)

30 084 379,80 zł

Do Agencji w terminie konkursowym wpłynęło 78 wniosków. Do oceny merytorycznej zostało skierowanych 77 o łącznej wartości 1 293 791 816,28 zł. Dotyczyły one obszarów: pediatrii, neonatologii, neurologii, hematologii, radioterapii. Największą liczbę wniosków złożono w obszarze onkologii oraz kardiologii.

Mając na uwadze ogromne zapotrzebowanie na podejmowanie niekomercyjnych badań klinicznych oraz wysoki poziom naukowy konkursu Prezes Agencji Badań Medycznych podjął decyzję o podniesieniu pierwotnej alokacji konkursu ze 100 mln zł do 462 997 769,97 zł.

Zwiększenie alokacji do wskazanego poziomu pozwoli na sfinansowanie 28 projektów z następujących obszarów: kardiologii (10 projektów), onkologii (8 projektów), pediatrii (5 projektów), neurologii (3 projekty) oraz hematologii (2 projekty).

Ogłoszony przez ABM konkurs to dotychczas pierwsze tak duże wsparcie dla niekomercyjnych badań klinicznych w skali całej Europy Środkowo-Wschodniej.

[Przesłano przez: Bożena Langner]

SUM © 2016-2020