Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

29 października przy Klinice/Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku otwarto mieszkanie dla pacjentów po przeszczepach szpiku.

 

29 października przy Klinice/Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku mieszczącej się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otwarto mieszkanie dla pacjentów po przeszczepach szpiku.

Zakup i adaptacja mieszkania jest największym z dotychczasowych działań Fundacji Śląskie Centrum Hematologii i Transplantacji Szpiku. Rekonwalescenci, którzy po opuszczeniu stanowisk transplantacyjnych w okresie pierwszych tygodni adaptują się do normalnego życia, wymagają starannego monitorowania i optymalizowania stosowanej terapii immunosupresyjnej i wspomagającej, aby mogli bezpiecznie powrócić do pełni sił i do aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie. W okresie poprzeszczepowym wymagają oni starannego nadzoru Poradni Transplantologii. Ponad dwie trzecie pacjentów leczonych przeszczepieniem przyjeżdża do Katowic z innych, nieraz bardzo odległych województw.

Przygotowane mieszkanie o powierzchni 178 m2 usytuowane jest na I piętrze w kamienicy wyposażonej w windę, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku SUM. Może w nim przebywać w oddzielnych pokojach równocześnie 8 pacjentów wraz z osobami towarzyszącymi. Mieszkanie jest komfortowo i nowocześnie wyposażone, posiada m. in. 3 węzły sanitarne i aneks kuchenny. Zainstalowano system umożliwiający monitoring pacjentów wykorzystujący najnowocześniejsze techniki informatyczne. Zakup mieszkania i prace adaptacyjne wymagały dużych nakładów. Nie ma możliwości finansowania tego typu opieki nad pacjentami ze środków publicznych. Realizacja całego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia Sponsorów i Darczyńców.

Od lat Klinika/Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku jest ośrodkiem referencyjnym. Leczonych jest w niej corocznie ponad 13.000 pacjentów z województwa śląskiego oraz z innych regionów Polski i z zagranicy. Klinika została uznana dwukrotnie za najlepszy ośrodek hematologii i przeszczepiania szpiku w Polsce w rankingu Newsweek Poland.

W ostatnich latach odnotowuje się dynamiczny wzrost liczby wykonywanych transplantacji z liczbą do 200 przeszczepień rocznie, w tym ponad 30% stanowią transplantacje allogeniczne od dawców niespokrewnionych. Według raportu Europejskiej Grupy ds. Transplantacji Krwi i Szpiku (European Group for Blood and Marrow Transplantation – EBMT) w roku 2010 katowicka klinika stała się trzecim europejskim ośrodkiem transplantacyjnym (po Marsylii i Heidelbergu) wykonującym najwięcej przeszczepień w Europie.

W 2012 r., po raz pierwszy w Polsce, w Klinice przeprowadzono z powodzeniem przeszczepienie komórek mezenchymalnych u osoby dorosłej. To jedyny ośrodek w Polsce wykonujący od 2012 r. przeszczepienia komórek krwiotwórczych u chorych na stwardnienie rozsiane. W 2013 r. pomyślnie wykonano po raz pierwszy w Polsce przeszczepienie autologicznych komórek krwiotwórczych u 81-letniego pacjenta.


[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.