Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Wydział Farmaceutyczny Śląskiej Akademii Medycznej został powołany z dniem 1 lipca 1971 roku mocą Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.

W czasie pierwszej, uroczystej inauguracji roku akademickiego 1971/1972 ślubowanie złożyło 40 nowo przyjętych kandydatów I roku studiów na Wydziale Farmaceutycznym. Osiem lat później, w 1979 roku, Minister Zdrowia i Opieki Społecznej wydał Zarządzenie o utworzeniu Oddziału Analityki Medycznej przy Wydziale Farmaceutycznym w Sosnowcu. Zarządzenie weszło w życie z dniem 1 października 1979 roku, a pierwsi studenci zostali przyjęci na Oddział Analityki Medycznej w roku akademickim 1979/1980. W 2001 roku Uchwałą Senatu Śląskiej Akademii Medycznej zmieniono nazwę „Oddział Analityki Medycznej” na „Oddział Medycyny Laboratoryjnej”, nazwę obowiązującą do dnia dzisiejszego. W myśl zapisów Statutu Śląskiej Akademii Medycznej z dnia 14 czerwca 2006 r. obecna nazwa Wydziału jest następująca: Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej. Od roku akademickiego 2002/2003 na Wydziale realizowane są dwustopniowe studia na kierunku kosmetologia, od roku akademickiego 2003/2004 studia na kierunku biotechnologia, początkowo w formie jednolitych studiów magisterskich, następnie jako studia dwustopniowewustopniowe (obecnie biotechnologia medyczna). Z dniem 1 października 2004 r. na Wydziale zostało utworzone Studium Doktoranckie.

W początkowym okresie działalności, w latach 1971-1973, Wydział Farmaceutyczny korzystał z bazy lokalowej Katedr i Zakładów Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu-Rokitnicy. Od 1 października 1973 roku główna siedziba Wydziału Farmaceutycznego została przeniesiona do budynku przy ul. Jagiellońskiej 4 w Sosnowcu. Obiekt ten, projektowany jako szkoła średnia dla pielęgniarek, nie spełniał jednak potrzeb Wydziału. Władze Wydziału czyniły zatem usilne starania o pozyskanie większej powierzchni dla potrzeb dydaktycznych, naukowych, socjalnych, organizacyjnych i administracyjnych. Wynikiem tych starań było wzbogacenie bazy Wydziału w 1977 roku o budynek w Sosnowcu przy ul. Ostrogórskiej 30, z przeznaczeniem głównie na Dom Studenta. W 1983 roku do budynku przy ul. Ostrogórskiej 30 przeniesiono również bibliotekę Wydziału. W 1980 roku część jednostek organizacyjnych została przeniesiona do budynku przy ul. Narcyzów 1 w Sosnowcu. W 2007 roku w budynku przy ul. Kasztanowej 3 otwarto Aptekę Szkoleniową oraz Zakład Kosmetologii. W 2007 roku Wydział wzbogacił się również o obiekt przy ul. Jedności 8, który stał się główną siedzibą Wydziału i w którym mieści się siedziba Władz Dziekańskich oraz Dziekanat Wydziału. W 2009 roku na potrzeby Wydziału zaadaptowano budynek w Sosnowcu przy ul. Kasztanowej 3A, zwiększając tym samym bazę lokalową Wydziału o salę wykładową na 200 osób.

W roku 2010 w bezpośrednim sąsiedztwie budynku na ul. Jedności 8 rozpoczęto budowę kampusu Wydziału Farmaceutycznego pn.: „Obiekt Wydziału Farmaceutycznego w Sosnowcu – Etap II”. Środki na ten cel zostały pozyskane z Ministerstwa Zdrowia, Urzędu Marszałkowskiego oraz z budżetu miasta Sosnowiec. Uroczyste otwarcie nowo wybudowanego obiektu odbyło się w dniach 14-15 października 2013 r. Do nowego obiektu zostały przeniesione wszystkie jednostki organizacyjne z budynku przy ulicy Narcyzów 1 i Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach oraz niektóre jednostki z ul. Ostrogórskiej 30.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.