Jednostka

ZWD-2
Zakład Chorób Metabolicznych Kości

Kierownik: prof. zw. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-800 Zabrze, ul. 3 Maja 13/15 SPSK Nr 1 im. prof. S. Szyszko SUM
Telefon: 32 37 04 517
Fax 32 37 04 489

Opis

Zakład Chorób Metabolicznych Kości powstał w 2001 roku, jako pierwsza tego typu jednostka w polskich uczelniach medycznych. Działalność naukowa skupia się wokół różnych aspektów chorób metabolicznych kości. Najwięcej badań dotyczy osteoporozy inwolucyjnej, najczęstszej choroby metabolicznej kości. W Zakładzie zrealizowano unikalny w skali krajowej projekt badań epidemiologicznych osteoporozy pomenopauzalnej RAC-OST-POL. Ten projekt przyniósł wiele danych dotyczących osteoporozy ważnych dla praktycznej działalności lekarskiej. W Zakładzie są także prowadzone badania dotyczące osteoporozy wtórnej u dzieci i dorosłych. W trakcie funkcjonowania Zakładu opublikowano blisko 100 oryginalnych prac, w większości na łamach periodyków o zasięgu światowym. Wielokrotnie uzyskano nagrody naukowe Rektora uczelni. Działalność dydaktyczna jest prowadzona dla studentów Wydziału Lekarskiego. W tym celu opracowano program dydaktyczny, który został nagrodzony rektorską nagrodą dydaktyczną. W poradni chorób metabolicznych kości świadczone są usługi na rzecz pacjentów w zakresie chorób metabolicznych kości.