Jednostka

ZFP
Katedra i Klinika Chorób Płuc i Gruźlicy

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Dariusz Ziora    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-803 Zabrze, ul. Koziołka 1
tel. 32/37 32 235

Opis

Katedra i Klinika Chorób Płuc i Gruźlicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jest wysokospecjalistycznym ośrodkiem klinicznym i naukowo dydaktycznym zajmującym się rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu oddechowego w tym i gruźlicy.

Corocznie do Kliniki jest przyjmowanych około 2000 chorych. Głównie hospitalizowani są chorzy z terenu woj. śląskiego. Klinika dysponuje 73 łóżkami w tym 5 łóżek Pododdziału Rehabilitacji Pulmonologicznej.

Bazę diagnostyczną stanowią pracownie:

1. Bronchoskopowa (bronchoskopia klasyczna, bronchoskopia autofluoroscencyjna ,  BAL, TBNA, EBUS / EUS, TBLB)
  2. Badań czynnościowych płuc i ekg (spirometria, badania pletyzmograficzne, dyfuzji, podatności, oceny siły mięśni oddechowych, badania gazometryczne i wysiłkowe z pomiarem ciągłego zużycia tlenu. )
  3. Pracownia USG - ocena usg jamy brzusznej i opłucnej
  4. Pracownia bakteriologii gruźlicy (posiadająca aparaturę do wczesnego wykrywania prątka - w tym metodą PCR) i bakteriologii ogólnej
  5. Pracownia diagnostyki bezdechu sennego/nieinwazyjnej wentylacji

Kadra:

5 nauczycieli akademickich:

• - Prof. dr hab. n. med. Dariusz Ziora (Kierownik Katedry i Kliniki)
  • - Prof. dr hab. n. med. Jerzy Kozielski
  • - Dr hab. n. med. Dariusz Jastrzębski
  • - Dr n. med. Roman Rauer
  • - Lek. med. Michał Zieliński

6 lekarzy na etatach szpitalnych:

• - Dr n.med. Barbara Trzepióra
  • - Dr n.med. Izabela Zielińska-Leś
  • - Dr n.med. Łukasz Labus
  • - Lek. med. Maja Zarzecka
  • - Lek. med. Piotr Kubicki
  • - Lek. med. Piotr Sitek

oraz mgr Ewa Maroczkaniec (psycholog )

Klinika głównie zajmuje się diagnostyką i leczeniem nowotworów układu oddechowego, diagnostyką i leczeniem chorób śródmiąższowych płuc, diagnostyką i leczeniem chorób obturacyjnych płuc, zakażeniami układu oddechowego oraz diagnostyką i leczeniem  chorób opłucnej. W Klinice prowadzi się także diagnostykę grzybic układu oddechowego i gruźlicy skąpo-prątkowej, a także diagnostykę bezdechu sennego i wstępną  kwalifikację chorych do przeszczepu płuc. W szpitalu działa Diagnostyczna Poradnia Chorób Płuc,  Poradnia Domowego Leczenia Tlenem oraz Pododdział Rehabilitacji Pulmonologicznej. Wszyscy chorzy mogą uzyskać wsparcie psychologiczne.

W Katedrze i Klinice prowadzone są zajęcia dla studentów IV, V i VI roku Wydziału Lekarskiego z zakresu chorób płuc i gruźlicy, a także dla II  roku Kierunku Ratownictwa Medycznego.

Pracownicy Kliniki razem z pracownikami innych jednostek Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzą zajęcia fakultatywne w tym pt.: "Duszność i nagłe przypadki w pulmonologii i alergologii", "Kaszel", "Zagadnienia chirurgiczne w onkologii górnych i dolnych dróg oddechowych", „Zakażenia jako problem interdyscyplinarny", „Diagnostyka i terapia w wieku podeszłym”, Internistyczna izba przyjęć” .

Przy Klinice działa Studenckie Koło Naukowe.