Jednostka

41-808 Zabrze Rokitnica, ul. Jordana 19
tel. 272-22-01272-20-41 wew.6234

Zajęcia dydaktyczne:

Prowadzone są przez 11 lekarzy, pracowników wydziału lekarskiego w Zabrzu.

Prowadzone są wykłady, prelekcje, ćwiczenia dla studentów I i II roku wydziału lekarskiego (studia dzienne i wieczorowe) oraz I i II roku oddziału stomatologii (studia dzienne i wieczorowe). Podczas zajęć wykorzystywane są techniki audiowizualne, zaś podczas ćwiczeń ponadto w szerokim zakresie preparaty wykonane przez asystentów Zakładu, modele oraz zdjęcia Rtg, obrazy TK, MRN i USG.

Zajęcia w 1-szym i 2-gim semestrze obejmują anatomię opisową ze szczególnym zwróceniem uwagi na stronę czynnościową, zaś w 3-cim semestrze anatomię topograficzną z elementami anatomii klinicznej.

Egzamin po 3-cim semestrze.

Po pomyślnym zdaniu egzaminu zainteresowani studenci mogą pogłębiać swoje wiadomości oraz rozwijać zainteresowania naukowe w Kole Naukowym Studenckiego Towarzystwa Naukowego.

Kierunki naukowo-badawcze:

1) Badania układu chłonnego, w szczególności:
- budowa węzłów chłonnych oraz węzłów krwiolimfatycznych,
- związki anatomiczno-czynnościowe skupisk zorganizowanej tkanki chłonnej i regionalnych węzłów chłonnych,
- rozmieszczenie oleistych substancji leczniczych i pokarmowych w obrębie układu chłonnego,
- drogi odpływu płynu mózgowo-rdzeniowego do układu chłonnego,
- metody uwidocznienia struktur układu chłonnego u zwierząt doświadczalnych,
- próby wykorzystania klinicznego uwidocznienia węzłów chłonnych zaotrzewnowych.
2) Unaczynienie ośrodkowego układu nerwowego.
3) Badania wybranych elementów strukturalnych stawu kolanowego.
4) Anatomia czynnościowa narządu żucia ze szczególnym uwzględnieniem stawu skroniowo-żuchwowego.

Pracownicy naukowo-dydaktyczni Zakładu są członkami międzynarodowych i polskich towarzystw naukowych, m.in. International Society of Lymphology, Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego.