Jednostka

KZP
Katedra i Zakład Patomorfologii

Adres:    ul. Medyków 18, 40-752 Katowice (budynek C1, II piętro)
Tel.:    +48 32 252 67 24; +48 32 252 50 80

Kierownik Katedry i Zakładu:
Dr hab. n. med. Maciej Kajor

Zespół jednostki:
Dr n. med. Zuzanna Dobrosz – asystent
Dr n. med. Jacek T. Pająk – st. wykładowca
Dr n. med. Piotr Paleń – wykładowca
Dr n. med. Weronika Szczęsny-Karczewska – wykładowca
Dr n. med. Anna Wiaderkiewicz – adiunkt
Dr n. med. Paweł Właszczuk – asystent
Dr n. med. Anatol Wodołażski – wykładowca
Dr n. med. Ewa Zielińska-Pająk – st. wykładowca
Lek. Aleksandra Hładoń – lekarz rezydent
Lek. Anna Kostrząb-Zdebel – lekarz rezydent
Lek. Łukasz Liszka – asystent

kzp-zespol
Zespół Katedry i Zakładu Patomorfologii.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna Katedry obejmuje prowadzenie zajęć z przedmiotu patomorfologia (wykłady, seminaria, ćwiczenia) dla studentów II i III roku kierunku lekarskiego oraz ćwiczenia fakultatywne dla studentów II, III, IV i V roku studiów.
W ramach szkolenia podyplomowego jedostka zajmuje się kształceniem specjalizacyjnym w zakresie patomorfologii oraz prowadzeniem staży specjalizacyjnych z patomorfologii dla osób odbywających szkolenie specjalizacyjne w innych dziedzinach medycyny (m.in. okulistyki, endokrynologii, ginekologii i położnictwa, gastroenterologii, transplantologii, neurochirurgii, medycyny sądowej, radioterapii onkologicznej).

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Przedmiotem zainteresowań naukowych pracowników Katedry są: patologia przewodu pokarmowego, wątroby i trzustki, hematopatologia, patologia mięśni oraz nerwów obwodowych.

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Histopatologiczna Pracownia Diagnostyczna Katedry i Zakładu Patomorfologii posiada akredy-tację Polskiego Towarzystwa Patologów. Została wpisana do ewidencji laboratoriów prowadzo-nej przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych.
W ramach swojej działalności Katedra wykonuje dla ponad 60 podmiotów leczniczych badania histopatologiczne, śródoperacyjne, histochemiczne, immunohistochemiczne, immunohistoen-zymatyczne, cytologiczne, ultrastrukturalne, autopsyjne oraz aspiracyjne pod kontrolą USG.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Katedra nawiązała współpracę z Department of Pathology, Campus Bio-Medico University w Rzymie.