Jednostka

KWR
Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Reumatologii

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Eugeniusz Kucharz   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres:    ul. Ziołowa 45/47, 40-635 Katowice (SPSK nr 7, GCM im. prof. L. Gieca)
Tel.:    +48 32 359 82 90; Fax: +48 32 202 99 33
www.gcm.pl

Kierownik Katedry:
Prof. dr hab. n. med. Eugeniusz J. Kucharz, prof. zw. SUM

Zespół Katedry:
Dr hab. n. med. Przemysław Kotyla – adiunkt habilitowany
Dr n. med. Magdalena Kopeć-Mędrek – adiunkt
Dr n. med. Robert Pieczyrak – wykładowca
Dr n. med. Małgorzata Widuchowska – adiunkt
Lek. Anida Grosicka – asystent
Aneta Chamera – sekretarka

kwr-zespol
Zespół Katedry – od lewej siedzą: dr Małgorzata Widuchowska, prof. Eugeniusz J. Kucharz,
dr Magdalena Kopeć-Mędrek, od lewej stoją: dr Robert Pieczyrak, Aneta Chamera,
dr hab. Przemysław Kotyla, lek. Anida Grosicka (fot. Kacper Kotyla).

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna Katedry obejmuje kształcenie studentów Wydziału Lekarskiego w Ka-towicach w zakresie chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej oraz studentów anglojęzycz-nych z przed-miotów Nursing practice, Physical diagnosis i Internal medicine, kształcenie stu-dentów fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu z przedmiotu kliniczne podstawy fizjoterapii – reumatologia, prowadzenie zajęć fakultatywnych oraz zajęć na studiach doktoranckich – „Teo-ria i praktyka w przedmiocie egzaminacyjnym”. Prowadzenie nauczania w ramach programu Socrates Erasmus oraz kursów podyplomowych w ramach specjalizacji z reumatologii.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Zainteresowania badawcze Katedry dotyczą układowych chorób tkanki łącznej, leczenia cho-rych na twar- dzinę układową przeszczepami autologicznych komórek szpiku kostnego, leczenia biologicznego zapalnych chorób reumatycznych.
Pracownicy Katedry są członkami zespołu EUSTAR (Europejska Grupa Badania Twardziny Układowej). Katedra była organizatorem XXII Kongresu Polskiego Towarzystwa Reumatolo-gicznego (Katowice 2014) i EUSTAR Educational Course (Katowice 2015).

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Działalność kliniczna Katedry obejmuje:
−    kompleksową diagnostykę i terapię chorób reumatycznych, szczególnie zapalnych i układo-wych chorób tkanki łącznej;
−    leczenie chorych na twardzinę układową przeszczepami autologicznych komórek szpiku kostnego (jedyny ośrodek w Polsce);
Przy Klinice działa jedyna w Polsce Grupa Chorych na Twardzinę Układową oraz Grupa Cho-rych na Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Przedstawiciele Katedry i Oddziału (E.J. Kucharz, A. Kotulska) są reprezentantami Towarzystwa Internistów Polskich do Internal Society of Internal Medicine i European Federation of Internal Medicine.