Jednostka

KUR
Oddział Kliniczny Urologii

Adres:    pl. Medyków 1, 41-200 Sosnowiec (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary)
Tel.:    +48 32 368 25 11; Fax: +48 32 368 20 32
www.urologia.sum.edu.pl

Kierownik Oddziału:
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Prajsner, prof. nadzw. SUM

Zespół Oddziału:
Dr hab. n. med. Wojciech Szewczyk – specjalista urolog, adiunkt habilitowany
Dr n. med. Wojciech Gnacik – specjalista urolog
Lek. Tomasz Obrębski – specjalista urolog
Lek. Tomasz Sołtysik – specjalista urolog
Lek. Jerzy Szczepanek – specjalista urolog
Lek. Aleksander Targoński – asystent w trakcie specjalizacji z urologii

Zespół pielęgniarski:
mgr Elżbieta Dąbrowska (pielęgniarka oddziałowa), Grażyna Bieniek, Stefania Boryń, Ane-ta Centkowska, Joanna Deleska, lic. Alicja Furmańska, mgr Ewa Imiela, lic. Magdalena Klukiewicz, Iwona Sieruga, Wioletta Słowińska, Dorota Stachańczyk, lic. Wioletta Staro-ściak, mgr Wanda Telążka, Izabella Trzcińska, Zuzanna Wilk, Dorota Bochen (statystyk medyczny), Izabela Lizoń (sekretarka), Agata Pieczyrak (dietetyk)

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna Oddziału obejmuje kształcenie studentów V roku Wydziału Lekarskie-go w Katowicach w zakresie przedmiotu chirurgia z urologią, studentów anglojęzycznych w zakresie przedmiotu Urology, studentów w ramach programu wymiany Sokrates Erasmus z urologii. Przy Oddziale Klinicznym działa Koło STN.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Działalność naukowa Oddziału jest realizowana w kilku obszarach i koncentruje się m.in. na urazach układu moczowo-płciowego, zakażeniach urologicznych, ocenie czynnościowej dolnych dróg moczowych oraz wykorzystaniu markerów biologicznych w uroonkologii. Klinika współpracuje w tym zakresie z oddziałami ginekologii, ortopedii oraz rehabilitacji, a także z pracownią immunodiagnostyczną.

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Działalność kliniczna obejmuje:
1)    diagnostykę i kompleksowe leczenie kamicy moczowej:
−    operacje otwarte,
−    operacje endoskopowe: nieoperacyjne usuwanie kamieni z moczowodu pod kontrolą wzroku (URSL), nieoperacyjne usuwanie kamieni z nerki przez przetokę nerkową pod kontrolą wzroku (PCNL),
2)    diagnostykę i leczenie łagodnego rozrostu stercza – ultrasonografię przezrektalną (TRUS), uroflowmetrię, przezcewkową elektroresekcję stercza (TURP),
3)    diagnostykę raka stercza – biopsję przezodbytniczą stercza (TRU-CUT),
4)    diagnostykę i leczenie chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego:
−    wziernikowanie dróg moczowych (cystoskopia, uretereoskopia), tomografię komputerową (TK), rezonans magnetyczny (MRI),
−    operacje radykalne guzów: nerek, pęcherza moczowego, prostaty i jąder,
−    odprowadzenie moczu przy użyciu wstawki jelitowej,
−    wytwarzanie pęcherza zastępczego przy użyciu wyizolowanej pętli jelitowej,
5)    diagnostykę i leczenie urazów układu moczowego:
−    nerek, pęcherza moczowego, cewki moczowej, prącia i jąder,
6)    diagnostykę i leczenie zwężenia cewki moczowej: endoskopia.
Oddział korzysta z usług pełnoprofilowego laboratorium, zakładu radiologii oraz  współpracuje z pozostałymi oddziałami.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Klinika zaangażowana jest w program wymiany studentów kierunku lekarskiego Sokrates Era-smus z licznymi państwami europejskimi.